Mozart a jeho Koncert pro lesní roh Es dur

26.10.2015 / Koncert bez smokingu Best of Classic Praha / Martina Klausová
V pondělí 26. října zazní v Koncertu bez smokingu Best of Classic Praha Koncert pro lesní roh a orchestr č. 3 Es dur jednoho z velkých vídeňských klasiků - Wolfganga Amadea Mozarta.

O tvorbě, odkazu i významu tohoto hudebního génia už bylo řečeno a napsáno mnohé. Ale jaký vlastně byl ? Mozartův fyzický vzhled popsal jeho přítel, tenorista Michael Kelly: „Wolfgang byl pozoruhodně malý muž, velmi hubený a bledý, s až přespříliš velkým množstvím pěkných světlých vlasů.“ Jeden z prvních Mozartových životopisců Niemetschek pak napsal: „Nebylo na jeho fyzickém vzhledu nic zajímavého, byl malý a jeho tvář kromě jeho obrovských, pronikavých očí neznačila žádné známky geniality.“
Nicméně měl fenomenální hudební paměť, většinu tehdejších hudebních skladeb si dokázal kompletně zapamatovat (a to prý už od raného dětství) na jediný poslech, tuto skladbu pak dokázal velice rychle i zaznamenat v notách.
Měl rád kulečník a tanec, byl vynikajícím karetním hráčem a ovládal prý velmi nadprůměrně až několik desítek různých karetních her, vedle samotné hudby prý byly karty jeho další velkou osobní vášní. Mluvil plynně několika světovými jazyky, kromě němčiny ovládal výborně italštinu a francouzštinu. 
Koncert č. 3 Es dur pro lesní roh a orchestr Wolfganga Amadea Mozarta budou hrát Dale Clevenger a Chicago Symphony Orchestra. Řídí Claudio Abbado.