Pět domů na bulváru

13.8.2017 / Pořady

Představu pánského klubu, ve kterém se při doutníku a nad sklenkou diskutuje o politice, obchodu a umění, podvědomě spojujeme se starou dobrou Anglií. Jenomže život většinu zaběhnutých klišé bourá – a tak lze podobně laděný spolek s názvem Círculo najít  na nejkrásnějším bulváru uprostřed Barcelony. Las Ramblas, to je vlastně několik ulic propojených od Katalánského náměstí v samém srdci města po nově upravený areál zvaný Port Vell; zatímco ještě nedávno odpuzoval shlukem zanedbaných doků, dnes vévodí promenádě kolem přístavu nejen tradiční socha Kryštofa Kolumba, ale i čistota a pořádek po zevrubné  revitalizaci. Potěšila by jistě básníka Federica Garcia Lorcu, který už kdysi prohlásil, že La Rambla – tehdy ještě nepropojená a tudíž nazvaná v jednotném čísle - „je jedinou ulicí na světě, která by neměla nikdy skončit“. Dnes měří přes kilometr, je lemovaná bujným stromořadím a neobytně připomíná Paříž u moře.

Nedaleko od místa, kde zdobí dlažbu rozměrná mozaika od Juana Miró, patří hned pět lichých domovních čísel – od jedna do devětapadesáti – jediné instituci. Respektovaná operní scéna, domov José Carrerase či Monserrat Caballé, prozrazuje už svým umístěním, že nevznikla z panovnického podnětu, ale díky pragmatickému rozhodnutí podnikatelského spolku. Grand Teatre del Liceu se nevypíná na samostatném pozemku, ale je začleněno do průčelí domů lemujících barcelonský bulvár; zaujímá v něm ovšem velice významný prostor a postavení.

Kdo se zasloužil o stavbu tohoto operního domu ? A koho hostily jeho zdi ? Dozvíte se v pondělí 14. srpna v 19:00. Reprízy toho dílu cyklu Slavná auditoria jsou připraveny na čtvrtek 17.8. ve 22:00 a v sobotu 19.8. v 10:00.