Božský vzlet, ďábelský pád

12.2.2017 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Spousta českých hudebníků „bloudila cizinou“. A mnozí z nich za humny uspěli. Snad nikdo z nich ale nedobyl takové slávy, jako skladatel Josef Mysliveček. Dokonce jej prý Neapol, tehdy největší italské město čítající čtvrt miliónu obyvatel, obdařila přezdívkou Il Divino Boemo. Zázračný Čech. Asi jej takto ale  poprvé nazval až Jakub Arbes ve svém romanetu z roku 1885. Myslivečkovi se tehdy na jihu říkalo Venatorini, což je víceméně doslovný překlad jeho českého příjmení.

Jeho sláva pramenila jak z talentu, tak z přitažlivého vzhledu. Uměl s ním dobře zacházet, ženy mu padaly k nohám, ale nikdy se neoženil a nedočkal potomstva. Naopak zemřel  osamělý, z nejasných příčin zohavený. A chudý. Tam tam byla sláva, jakou byl Mysliveček zahrnován. Na pohřeb se prý dostavil jen jediný truchlící. Ale stál za to...

Více prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 13. února v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 16.2. ve 22:00 a v sobotu 18. 2. v 10:00.