Dvě období, dvě stavby

Slavná auditoria

Na rozhraní města a lázní, na švu mezi každodenním životem a rekreací sídlí dvě mohutné budovy, do nichž dnes směřujeme. Vznikly s podobným zadáním. Slouží podobným účelům. Od jedné ke druhé je to co by kamenem dohodil. A přece se od sebe zásadně liší. Svým vzhledem, svým příběhem. Svými dobovými souvislostmi. Snad jen to, že obě spatřily světlo světa v době navýsost složité, je spojuje. Jedna v předtuše bojů o Sudety. Druhá za soumraku socialismu. Do jejich zdí se obtiskla domácí dramata 20. století, jejichž dozvuk jako bychom stále pociťovali. A přitom se obě výjimečně vydařily. Krušnohorské divadlo z roku 1924. A Dům kultury mladší o dvaašedesát let. Stěží si bez nich představit dnešní Teplice.

Jejich společným rysem je víceúčelovost. Teď se pro stavby tohoto typu užívá módní výraz multifunkční. Zní globálně, zní aktuálně. Přitom však nejde o nic nového. Už před půlstoletím či stoletím musela různá města přemýšlet, jak pod jednu střechu přilákat své obyvatele i své návštěvníky. V severočeských Teplicích byly karty historicky rozdány. Žijí, pohybují se a bavit se zde chtějí dvě rozdílné skupiny lidí. Na jedné straně místní občané, kteří si na kulturu kradou čas po práci. A na straně druhé lázeňští hosté, zaplňující zábavou nudu. Zavděčit se těm či oněm znamenalo – a dodnes znamená – jediné. Nespoléhat se to, že touží po jen koncertu vážné hudby anebo náročném operním představení. Jistěže některým z nich přijde vhod. Ale jiní se těší na operetu, na muzikál. Anebo na dobrý film. Případně na dobrou večeři. A není na tom vůbec nic špatného.

Více o těchto teplických kulturních i společenských stáncích prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 19. srpna v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 22.8. ve 22:00 a v sobotu 24.8. v 10:00.

Podcast