Morální ústav uprostřed Prahy

Slavná auditoria

Když se během 18. století prosadilo v Evropě osvícenství, dospěl i k nám názor, že všeobecně přístupné divadlo je institucí, která dokládá kulturní úroveň národa. A nejen to. Navíc je, řečeno tehdejšími slovy, „morálním ústavem“.

A tak v letech 1781 až 1783 jeden takový vznikl přímo v srdci Prahy. V prostoru, který do té doby vymezovaly tři dějinné skutečnosti. Už od 13. století se zde rozkládal Ovocný trh, i když tento název oficiálně získal až později, roku 1870. Stejně hluboko do historie sahá příběh Karolina, nejstarší studentské koleje svého druhu ve střední Evropě, kde se postupně usídlily též dvě fakulty, právnická a lékařská. A kousek odtud,  co by kamenem dohodil, ze nalézal rázovitý střípek pražské mozaiky. Oblast pojmenovaná V kotcích. Právě tady se - ve stejnojmenném dřevěném divadle - na čas usadila opera. Aby pak, ke konci 18. století,  přesídlila do blízké, zbrusu nové budovy. Jedné z prvních veřejných staveb ve stylu zvaném klasicismus. Dostala název Nosticovo divadlo.

Provozovaly se v ní – a dodnes provozují – i jiné žánry než jen operní zpět. Mluvené slovo, baletní pohyb. Ale pokud něčím vstoupilo Nosticovo, později Stavovské divadlo do mezinárodního povědomí, pak jsou to čtyři Mozartovy opery na čele s Donem Giovannnim, který zde měl, jak známo, svou celosvětovou premiéru.

Mozartův příběh přitom patří k těm, které vdechly stavbě plné mramoru dech. A dodnes ji oživují nejen na portrétech, které jsou k vidění ve foyer. Obtiskly se sem osudy diametrálně odlišné a přitom rovnocenně zajímavé. Zakladatele Františka Antonína Nostice. Architekta Antonína Haffeneckera. Skladatele a kapelníka Františka Škroupa. Jednoho z prvních ředitelů Jana Nepomuka Štěpánka. A koneckonců i jejich portrétisty Antonína Machka.

A právě Stavovskému divadlu se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 22.července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 25.7. ve 22:00 a v sobotu 27.7. v 10:00.

Podcast