Nestyď se za melodii

14.7.2019 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Narodil se na sklonku 19. století v Evropě, ale hudební podněty nasával za mořem. Během první světové války v Jižní Americe, kde jej ovlivnilo především brazilské tango. A ve 20. letech jazz, k němuž přičichl v USA. Po celý život ovšem čerpal též z rodinné tradice judaismu. Darius Milhaud. Patřil k proslulé Pařížské šestce a podobně jako její další člen Arthur Honegger prý komponoval svižně a zdánlivě snadno. Jak tomu bylo doopravdy, věděl pouze on sám. Případně jeho přátelé a žáci. Patřili k nim literáti Paul Claudel či André Gide. A muzikanti tak různorodí jako jazzman Dave Brubeck, avantgardní skladatelé Iannis Xenakis  Karlheiz Stockhausen, autor písní a filmovéhudby  Burt Bacharach anebo minimalisté Steve Reich či Philip Glass.

Svou knihu vzpomínek nazval Darius Milhaud zprvu poněkud záhadně Noty bez hudby; později ji přejmenoval sdělněji, ale zároveň banálněji -  Můj šťastný život.

Jaký byl ve skutečnosti jeho život, nám prozradí Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 15. července v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 18.7. ve 22:00 a v sobotu 20.7. v 10:00.