Velký projekt na velkém náměstí

Slavná auditoria

Vládcům obecně a těm francouzským zvlášť se nevyhýbá velikášství. A nemusí být jen výsadou dávných králů. Může se záhy poté, co začne panovat, zmocnit i demokraticky zvolené hlavy státu. Počátkem 80. let 20. století podlehl této nemoci z moci jednadvacátý francouzský prezident. Rafinovaný státník, salónní socialista Francois Mitterand. Rozhodl se, že se do dějin země a především její metropole zapíše navždy tak, jako kdysi Ludvík XIV. A vytasil se s podnětem, že během dvou desetiletí bude v Paříži uskutečněno osm velkých projektů kulturně-civilizační povahy. Ať to stojí, co to stojí.

Jak řekl, tak se stalo. A velký hráč na domácím i celoevropském hřišti dosáhl svého. Na Mitterandovu éru se přestává vzpomínat kvůli umnému soužití s politickou pravicí, šikovnému potlačení francouzských komunistů či podílu na zavedení eura. Naopak se stává nadčasovým díky tomu, co dal postavit. Případně přebudovat či aspoň dotvořit. Jen namátkou. Před Louvrem vyrostla skleněná pyramida. Sídlišti Défense začal vévodit Velký oblouk coby moderní odpověď na historický Triumfální. Siluetu velkoměsta nad Seinou obohatil orientálně zdobný Institut arabského světa. A ještě výrazněji Národní knihovna sestávající z výškových budov v podobě otevřených knih. Skvostným počinem se v rámci těchto Velkých projektů stala i proměna bývalého nádraží Quai d´Orsay v muzeum impresionistů. Možná se však skutečným majstrštykem, dovedně umístěným a chytře načasovaným, stala budova nové opery - Opéra Bastille.

Právě sem nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 30. září v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 3.10. ve 22:00 a v sobotu 5.10. v 10:00.

Podcast