Viva, Vista, Terra a opera

14.10.2017 / Slavná auditoria / Martina Klausová

Tentokrát se Jiří Vejvoda v dalším díle svého pořadu Slavná auditoria vypraví za hudbou do hlavního města Jižní Koreje do areálu zvaného Arts Center, v doslovném  překladu Umělecká hala. Střecha největší z těchto hal či spíše sálů, tedy Operního dómu připomíná gat. Dle výkladu místních symbolizuje vzdělání a kulturu. Onen gat čili cosi zhruba něco podobného našemu klobouku si totiž za dynastie Joseon směli nasadit na hlavu pouze mladí muži, kteří úspěšně absolvovali zkoušku zvanou kwago. Zmíněná dynastie vládla v Koreji po značnou část druhého tisíciletí a údajně přinesla významný rozvoj jak v obchodu a podnikání, tak v literatuře a umění. A ti, co měli za sebou  zmíněný test gwako a na hlavě klobouk gat, se zařadili mezi vysoce postavenou úřednickou elitu. 

Nynější Operní dům v Soulu byl naplánován roku 1983 a slavnostně otevřen o pět let později a leží v jižní části města. Je součástí futuristického projektu tří plovoucích ostrovů na řece Han a opera se tu ocitá na tomto umělém soustroví s názvem Vista, Viva, Terra v těsném sousedství akvaparku, multikina, restaurací, i kasin.

Premiéra pořadu je připravena na pondělí 16. října v 19:00, reprízy uslyšíte ve čtvrtek 19. 10. ve 22:00 a sobotu 21.10. v 10:00.