Za hudbou do Chatrče

Slavná auditoria

Šarlatové písmeno. Tak se jmenuje známý, i do češtiny přeložený román, který byl před časem zfilmován. Vypráví příběh vesnické ženy, která nejenže porodila své vysněné – doslova vymodlené - dítě za svobodna, ale ještě odmítla sdělit, kdo je otcem. Musela proto na oděvu nosit šarlatové písmeno A. Jako znamení hanby. Taková byla puritánská Amerika 17. století. A přestože autor knihy, Nathaniel Hawthorne, své dílo napsal a vydal až roku 1850, i tehdy vyvolalo v určitých kruzích pohoršení.

Roztrpčený spisovatel se proto uchýlil na čas do ústraní. Vybral si místo ve státě Massachussetts, kde půvabná, mírně zvlněná krajina neodbytně připomíná přírodu v Čechách či na Moravě. Najal si zde chatu, zavřel se před světem a roku 1953 dokončil půvabnou knížku pro děti. Přepsal v ní do srozumitelného jazyka řecké báje a pověsti. A nazval ji Tanglewoood Tales. Příběhy z Tanglewoodu. Nemohl tušit, jak výrazně se tento místní název později zapíše do hudebních dějin Ameriky a festivalové mapy světa.

Více než půldruhého století poté je totiž nyní Tanglewood místem, které léto co léto navštěvuje až 350 000 hudbymilovných návštěvníků. Toto číslo je neuvěřitelné. A nevyplývá z něj, že v blízkém či širokém okolí je tolik ctitelů vážné hudby. Festival je totiž pojímán volně. Jako cíl rodinných výletů, jako možnost navštívit různé společenské události, jako místo prolínání různých hudebních žánrů. Do Tanglewoodu se nutně nejezdí ve smokingu a v róbách, i když na některé z večerních koncertů se mohou hodit. Obecně tam lidé poslouchají muziku v tričku a v džínách, vsedě na trávě. Uprostřed luk a lesů, kde se báječně zapomíná na život ve stínu mrakodrapů.

Právě sem nás zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 2. prosince v 19 hodin. Reprízy si poslechněte ve čtvrtek 5.12. ve 22:00 a v sobotu 7.12. v 10:00.
Podcast