Co poslouchá harfistka Jana Boušková ?

13.3.2019 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je přední česká harfistka Jana Boušková.

Není mnoho českých umělců, kteří by ve svém oboru dosáhli na světové úrovni natolik výsadního postavení a tak výjimečným způsobem reprezentovali Českou republiku v zahraničí, jako harfistka Jana Boušková. Proslulý violoncellista Mstislav Rostropovič si například osobně vyžádal kontakt na Janu Bouškovou poté, co uslyšel její hru v rozhlase, a premiéroval s ní dílo Raviho Shankara na festivalu v Evianu. Světoznámá profesorka harfy z USA Susan McDonald označila Janu Boušovou za talent století a podobně hodnotí výkony Jany Bouškové i zahraniční kritika.  

Jana Boušková se díky výrazným uměleckým úspěchům rychle stala velmi žádanou harfistkou vystupující na renomovaných světových pódiích nejen sólově, ale i komorně s takovými interprety, jako Maxim Vengerov, Jurij Bashmet, Patrick Gallois, Jiří Bárta, Christian Tetzlaff, Sharon Kam, či již zmíněný Mstislav Rostropovič.

Nyní se přední české a světové harfistce Janě Bouškové, sólistce České filharmonie se dostalo dalšího mezinárodního uznání. Od září 2019 bude profesorkou Royal College of Music v Londýně.

Jakou hudbu si ona sama ráda poslechne prozradí ve čtvrtek 14. března v 19:00 nebo v neděli 17.3. v 10:00 a úterý 19.3. ve 22:00.