Co poslouchá Oldřich Kříž ?

14.6.2017 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je barytonista Oldřich Kříž. 

Oldřich Kříž již během studií posledních ročníků konzervatoře působil jako sólista opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde pravidelně ztvárňoval role prvního barytonového oboru. V roce 1994 přišel do Prahy jako sólista Státní opery Praha, kde byl jeho prvním výrazným úspěchem  Poeta v Rossiniho opeře Turek v Itálii v režii Josefa Bednárika. Následovaly další velké role - Figaro, Taddeo, Guglielmo, Ping, Sharpless, Belcore, Valentin, Dr.Falke a Germont. Velkým úspěchem bylo i ztvárnění role Williama v Glassově opeře Pád domu Usherů

V Národním divadle vystoupil ve světové premiéře opery Emila Viklického Máchův deník a ve spolupráci s bratry Formanovými nastudoval pro Národní divadlo roli Ludovica ve světové jevištní premiéře Glassovy opery Kráska a zvíře. V roce 2005 vstoupil úspěšně též na pole klasického muzikálu jako Sir Danvers Carew v produkci Hudebního divadla Karlín v inscenaci Jekyll a Hyde. V roce 2009 vytvořil s velkým úspěchem v muzikálu Kladivo na čarodějnice v divadle Milenium jednu z hlavních rolí, Děkana Kryštofa Lautnera. 

Často a velmi rád také účinkuje v operetních produkcích. K jeho nejmilejší ale i nejúspěšnější roli v tomto žánru patří Dr. Falke z operety J. Strausse Netopýr, se kterou  hostoval v Japonsku, Holandsku, Německu i v USA. 

Je laureátem mezinárodní soutěže Mozartova Praha a semifinalistou mezinárodní soutěže Belvedere ve Vídni z roku 1992. Během studia získal několik cen na pěveckých soutěžích A. Dvořáka v Karlových Varech a M. Schneidera-Trnavského na Slovensku. Patřil také k žákům mezinárodních interpretačních kursů Emy Destinnové pod vedením sólisty newyorské Metropolitní opery Sherrilla  Milnese. 

Kromě operních scén v České republice hostoval i v zahraničí. Jeho mnohaleté divadelní zkušenosti ho přivedly i na dráhu operního a muzikálového režiséra. 

Více prozradí v pořadu, který uslyšíte v premiéře ve čtvrtek 15. června v 19 hodin. Reprízy jsou připraveny na neděli 18.6. v 10:00 a úterý 20.6. ve 22:00.