Co poslouchá operní zpěvačka Soňa Godarská

7.11.2018 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je mladá operní zpěvačka Soňa Godarská.

Sopranistka Soňa Godarská se narodila v Popradě na Slovensku. Již od dětství inklinovala k hudbě. Její hudební začátky jsou především spojené s hrou na klavír a Popradským dětským sborem. Na Základní umělecké škole v Popradě úspěšně absolvovala první a druhý stupeň v oboru klavír. Stala se několikanásobnou vítězkou Mezinárodní soutěže M. Schneidera- Trnavského a soutěže M. Nováka. V Popradském dětském sbore pod vedením dirigenta Josef Búdu působila 11 let. Po Vysoké škole chemicko -  technologické v Praze nasledoval pobyt v Norsku, který ji inspiroval k návratu k hudbě. V norském pěveckém sboru si ji všimla americká klavíristka a doporučila jí studium klasického zpěvu. Po návratu do Prahy byla přijata na Pražskou konzervatoř, obor klasický zpěv, kterou absolvovala v roce 2015. Od roku 2009 se pradivelně vzdělává pod vedením MgA. Jaroslavy Maxové – Horské. Učastnila se pěveckých kurzů pod vedením Gabriely Benačkové a Katii Ricciarelli ve Vídni.

S úspěchem se zúčastnila Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, v roce 2010 a 2011 získala 2. a 3. místo v soutěži Pražský pěvec a byla finalistkou soutěže Imricha Godina na Slovensku a Vissi d’Arte v Praze. Už v průběhu studií účinkovala v operetě Žebravý student od C. J. Millöckera v roli Laury, v opeře Zvíkovský rarášek (V.Novák) v roli Markéty a v opeře Kouzelná flétna v roli Paminy.

Účastnila se zahraničního turné po Německu, Rakousku a Švýcarsku s operou Kouzelná flétna a operou Rusalka. Vystoupila také v Německém městě Wolfsburg a Bad Elster s operou Aida, Thais. Představila se jako host v Narodním divadle v Praze v programe Opera nás baví. Vystoupila na 48. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami a také v rámci abonentního koncertu se Severočeskou filharmonií v Teplicích.

Momentálně působí jako pravidelný host Divadla F. X. Šaldy v Liberci, v Divadle baletu a opery v Ústi nad Labem a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Vidět ji můžete v roli Pamini, První dámy, Prvího kluka – genia a Papageny (Kouzelná flétna), Kněžky (Aida), Crobyle (Thais), První žínky a Kuchtíka (Rusalka), Anna Reich (Veselé paničky Windsorské), Barena, Karolka (Její Pastorkyně), Lidunka (Dvě vdovy) a taky v titulní role Karolíny (Dvě vdovy), Ciboletta (Noc v Banátkách), první Žnec (Libuše) a v hlavní roli Alice (Robert Ďábel). Stvárnila hlavní roli Suzanny z opery Figarova svatba a toto léto úspěsně debutovala v titulní roli Rusalky v rámci českého letního festivalu. Má před sebou debut v roli Pamini s mezinárodní produkcí na německých operních scénách. Koncertně účinkuje se svým nově vzniklým uměleckým tělesem Ensemble Le Conte (M. Ravel, S. Rachmaninov, A. Berg, J. Massenet,…)

O svých dalších plánech i o hudbě, kterou sama ráda poslouchá prozradí více v premiéře pořadu, která je plánována na čtvrtek 8. listopadu v 19:00. reprízy si poslechněte v neděli 11.11. v 10:00 nebo v úterý 13.11. ve 22:00.