Co poslouchá pěvkyně Anda-Louise Bogza ?

26.4.2017 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Rumunská rodačka Anda-Louise Bogza vystudovala klavír, cembalo a zpěv na konzervatoři v Bukurešti a na pražské Akademii múzických umění. Po ukončení AMU přijala angažmá ve Státní opeře a v Národním divadle v Praze. Na svém repertoáru má přední role lyrického a dramatického oboru, mezi které patří Mozartova Hraběnka (Figarova svatba) a Donna Anna (Don Giovanni), Verdiho Aida, Leonora (Trubadúr), Desdemona (Otello), Abigaille (Nabucco), Elisabetta (Don Carlos), Santuzza, Pucciniho Tosca, Liù a Turandot, Sina (H. Krása: Zásnuby ve snu), Janáčkova Jenůfa a Káťa Kabanová.
V Národním divadle v Praze vytvořila role Donny Anny, Giorgetty (Puccini: Plášť), Elizy (Čajkovskij: Piková dáma), Aidy, Pucciniho Tosky a Minnie (Děvče ze Západu), za kterou získala prestižní cenu Thálie.
Vystoupila na mnoha světových operních a koncertních scénách, např. ve vídeňském Musikverein, v londýnské Royal Albert Hall, ve Festspielhaus Salzburg, Aidu zpívala ve vídeňské a berlínské Staatsoper, v Oper Leipzig, Tokiu, Deutsche Oper Berlin, Tosku v Bayerische Staatsoper v Mnichově, ve Florencii na festivalu Maggio Musicale Fiorentino, Semperoper v Drážďanech, v Teatro dell'Opera v Římě, v operním domě ve Frankfurtu, New Israeli Opera v Tel Avivu, v Opéra National de Bordeaux, Théâtre de Luxembourg, Národní opeře v Bukurešti, ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, Leonoru v Trubadúrovi zpívala v hamburské Staatsoper, Královské opeře v Kodani, Státní opeře v Budapešti, Teatro de la Maestranza v Seville. Vystoupila v pařížské Opéra National de Paris - Bastille a bruselském Théâtre Royal de la Monnaie a v Teatro dell’Opera v Římě debutovala v titulní roli Rusalky. Dále se představila v Opéra de Marseille, Suntory Hall Tokyo, Liederhalle Stuttgart, Dublin, Madrid, Taipei, USA. V Arena di Verona zpívala Tosku a Leonoru ve Verdiho Trubadúrovi  Hostovala v Teatro Filarmonico Verona, ve vídeňské Volksoper, v divadle Herodes Odeon-Akropolis v Athénách), a v drážďanské Semperově opeře. 

A právě Anda-Louise Bogza je dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 27. dubna v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 30.4. v 10:00 nebo v úterý 2.5. ve 22:00.