Co poslouchá tenorista Aleš Briscein

30.1.2019 / Z archivu osobností / Martina Klausová
Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je operní pěvec Aleš Briscein.

Aleš Briscein patří mezi nejčastěji obsazované tenoristy. Jako jeden z mála českých operních sólistů působí pravidelně v zahraničí. Mezi poslední velké úspěchy patří obsazení do hlavní role Paula v Korngoldově opeře Mrtvé město, jejíž premiéra byla vysílána v celosvětovém přenosu platformy Operavision.eu, dále hostování v produkci Janáčkovy opery Z mrtvého domu, kde v Bavorské státní opeře ztvárnil roli Filky Morozova a současně hostování v inscenaci opery Věc Makropulos v berlínské Deutsche Oper v roli Alberta Gregora.

Nyní se připravuje na titulní roli Smetanova Dalibora v Opeře ve Frankfurtu nad Mohanem.

Původně přitom vystudoval hru na klarinet a saxofon a opernímu zpěvu se začal věnovat až později. Postupem času prošel lyrickým oborem až k rolím dramatičtějšího rázu. Je stálým hostem opery Národního divadla v Praze (Prodaná nevěsta, Don Giovanni, La traviata, Její pastorkyňa, Lohengrin) i Státní opery.

V březnu 2013 získal prestižní Cenu Thálie 2012 za ztvárnění role Romea v Gounodově opeře Romeo a Julie v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, stejné ocenění získal za rok 2014 za roli Jaroměra v opeře Zdeňka Fibicha Pád Arkuna v inscenaci Národního divadla.

Aleš Briscein se stal v červnu letošního roku držitelem rakouské prestižní divadelní ceny Musiktheaterpreis 2018 v hlavní mužské kategorii, a to za ztvárnění hlavní role v Zemlinského opeře Der Zwerg v rakouském Grazu, v prosinci 2018 Aleše Brisceina ocenila Nadace Leoše Janáčka „za mimořádnou pěveckou i hereckou interpretaci Janáčkova operního díla na českých i zahraničních jevištích“.

Premiéra je připravena na čtvrtek 31. ledna v 19 hodin, reprízy si můžete poslechnout v neděli 3.2. v 10:00 a v úterý 5.2. ve 22:00.

Aleš Briscein

Foto: Stanislava Pechová