Co si rád poslechne režisér Petr Kaňka

24.10.2018 / Z archivu osobností
Televizní režisér, scénárista a dramaturg Petr Kaňka se narodil roku 1955 v Praze. Vystudoval průmyslovou školu stavební a po neuzavřeném semestru na ČVUT nastoupil jako rekvizitář v Činoherním klubu. Na Karlově univerzitě vystudoval obory film, divadlo a hudba a v Československém rozhlasu realizoval první autorsko režijní projekty /cena za dramatické pásmo „Já, básník“/. Pracoval také jako publicista, kritik a skladatel scénické i filmové hudby. V roce 1987 nastoupil jako dramaturg divadla F.X.Šaldy v Liberci a od roku 1989 působil v Československé televizi.
Sblížil se s Jaromilem Jirešem, napsal s ním scénáře televizních dokumentů, pracoval jako jeho asistent a později s ním spolupracoval i jako režisér.
Podílel se na vzniku televizních seriálů „Haló, hudba“, „Terra musica“ , „Deset století architektury“ /dramaturgicky, scenáristicky i režijně, film Santiniho Zelená hora cena za režii/ a „Letopísně“. 
Filmy „Hudbou proti smrti“ , „Laterna magika - život se snem“ a „Bratři Saudkové“ reprezentovaly televizi na mezinárodních festivalech. V roce 2003 natočil film Hledání Janáčka /12.5.03 ocenění na festivalu Zlatá Praha/. 1986 na Žatvě Československého rozhlasu za autorsko režijní projekt Já, básník.

Více o sobě i své práci prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archívu osobností. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 25. října v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 28.10. v 10:00 nebo v úterý 30.10. 2018 ve 22:00.