Hudební lásky Vadima Petrova

Z archivu osobností

Ve svátečním čase si Ivan Dlask do svého pořadu Z archívu osobností pozval českého hudebního skladatele, klavíristu a hudebního pedagoga Vadima Petrova.

Vadim Petrov je synem ruského emigranta lékaře MUDr. Vadima V. Petrova, potomka starobylého šlechtického rodu Repninů-Rěpninských s rodovou tradicí od r. 842. Dědeček Vasilij A. Petrov (1872 – 1949) dožil v Praze, byl významnou osobností ruského společenského života, spjat s pravoslavným chrámem sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ul., blízkým přítelem biskupa Gorazda a kaplana Vladimíra Petřeka, zastřelených nacisty. Jeho matka Adéla byla sólistkou Pěveckého sdružení pražských učitelek, nejstaršího ženského sboru v Čechách, zal. 1912. Ovlivněn chrámovou i sborovou tvorbou složil Vadim Petrov už v raném věku pro svoji matku „Biblické písně“, a po jejich provedení v kostele Panny Marie ve Staré Boleslavi mu osobně blahopřál i významný český skladatel Josef Bohuslav Foerster.

Po studiích na Ruském gymnáziu byl Vadim Petrov přijat ke studiu skladby a hry na klavír na pražskou Akademii múzických umění. Učiteli mu byli významní hudební skladatelé - prof. Miloslav Kabeláč navazující svou symfonickou tvorbou na tradice velkých českých symfonistů (Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů) a prof. Jaroslav Řídký, prof. Václav Trojan či prof. Václav Dobiáš. Na studiích se aktivně věnoval souborům lidové umělecké tvořivosti českým, moravským a slovenským lidovým tancům a písním. Více však byl v zajetí kánonů, invencí, fug, sonatin a sonát. Studium AMU ukončil v roce 1956 „Symfonickou básní Vítkov“ – o vítězství husitů nad císařem Zikmundem v Praze.

během dalších let se Vadim Petrov stal zakladatelem a prvním ředitelem Konzervatoře Jaroslava Ježka, působil jako pedagog Pražské konzervatoře i Konzervatoře Jana Deyla, je předsedou dozorčí rady DILIA a zakladatelem Nadačního fondu Vadima Petrova.

Nejen v dětských srdcích je zapsán hudbou k pohádkám a večerníčkům jako jsou Pohádky o krtkovi, Krkonošské pohádky, Vodník Česílko či Pohádky o Cvrčkovi. Je autorem hudby k řadě významných filmů české kinematografie i televizních filmů a inscenací - Jana Eyrová, Hodina klavíru, O labuti, Naděje má hluboké dno, Evangelium podle pastýřů, V zámku a podzámčí, Chvíle pro píseň trubky, Přátelé zeleného údolí. Na svém kontě má i několik desítek skladeb koncertních - Burleska, Lyrický valčík, Nokturno in G, Stříbrná serenáda, Píseň pro Janu Eyrovou, Krkonošská pohádka. V roce 2016 měl premiéru jeho cyklus symfonických básní Pražské ornamenty (Pražské ornamenty, Elegie, Pražský hrad).
Jeho rozsáhlé dílo zahrnuje celkem téměř 1400 titulů - vedle symfonických skladeb, hudby filmové a televizní, též hudbu k pohádkám, divadelním představením, rozhlasovým hrám i řadu sborů a cyklů písní.
Za své dílo byl mnohokrát oceněn, je mj. i nositelem Zlaté a Platinové desky hudebního vydavatelství Supraphon.

Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 21. prosince v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 24.12. v 16:00 nebo v úterý 26.12. ve 22:00.

Podcast