Hudební lásky výtvarníka Jana Brabence

1.11.2017 / Z archivu osobností / Martina Klausová

V dalším díle pořadu Z archívu osobností si bude Ivan Dlask povídat o jeho hudebních láskách s výtvarníkem Janem Brabencem.

Jan Brabenec po maturitě absolvoval soukromá výtvarná studia včetně spolupráce s ak. sochařem Vladimírem Preclíkem. Je autorem vlastní technologie zpracování kůže jako výtvarného materiálu. Na začátku výtvarné dráhy se věnoval především šperku, plastice a objektům z kůže (např. v r. 1979 realizace osmi metrů velké kožené plastice na téma husitských bojů v Husově domě v Kostnici). Od roku 1980 žije v Rakousku a v rámci svého ateliéru a  galerie se převážně orientuje na malbu a tvorbu kožených obrazů. Má za sebou více než 120 výstav doma i v zahraničí, včetně  Prahy, Mariánských lázní, Plzně, Brna,Vídně, Berlína a Vatikánu.

V poslední době vytváří díla i na plátně a ručním papíru. Je literárně činný, vydal pět knih a píše scénáře k historickým dokumentům a divadelním hrám ( Chrámy múz, Causa Rudolf, Chodec bez lítosti, Vídeň je Vídeň, ale bez Čechů by to nebylo ono a další). V Praze i ve Vídni organizuje kulturní aktivity, včetně zprostředkování Česko-rakouských kontaktů (Česko-rakouská výstava v Mariánských lázních, Čeští umělci v Lilienfeldu, České exilové umění v Olomouci). Je nositelem ocenění Ministerstva kultury za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí.

Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 2. listopadu v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 5.11. v 10:00 nebo v úterý 7.11. ve 22:00.