Oblíbená hudba sopranistky Jiřiny Markové

7.2.2018 / Z archivu osobností / Martina Klausová

Jiřina Marková-Krystlíková je jednou nejaktivnějších osobností současné české operní scény. Je dlouholetou sólistkou Opery Národního divadla a dalších operních scén, pedagožkou, ale také zakladatelkou a uměleckou vedoucí Dětské opery Praha, zanícenou propagátorka operního umění pro nejmladší.

Jiřina Marková-Krystlíková (1957) absolvovala Pražskou konzervatoř u profesora Zdeňka Jankovského a již při studiu hostovala v Národním divadle v úloze Barči a Papageny. Pěvecké studium dále rozvíjela na interpretačních kurzech v Sieně a Bayreuthu. Sólistkou Opery Národního divadla byla v období od 1. října 1978 do 3. dubna 2001 a vytvořila zde role českého i světového repertoáru subretního, lyrického a mladodramatického až po dramatický obor. Vynikla především jako Smetanova Mařenka, Katuška, Jitka a Krasava, Dvořákova Rusalka, Terinka a Julie, Mozartova Pamina, Zerlina, Hraběnka, Zuzanka a Elvíra, Janáčkova Bystrouška a Káťa Kabanová, Gounodova Markétka, Čajkovského Líza, Verdiho Elisabetha a další.

Bohatá byla i její koncertní činnost a spolupráce s rozhlasem, televizí a nahrávacími studii. Například Operní recitál s Bohumilem Gregorem v České republice; profilová deska pod vedením Zdeňka Košlera; písňový recitál CD za klavírního doprovodu Mikaela Eliassena; profilové operní CD – dirigent František Preisler; Bohuslav Martinů – Hry o Marii, dirigent Jiří Bělohlávek; Bedřich Smetana – Dalibor, dirigent Zdeněk Košler a další. Za provedení role Barči, Chytračky a sopránového sóla v Zemlinského Lyrické symfonii získala ocenění.

Ze zahraničních úspěchů připomeňme koncertní vystoupení v newyorské Carnegie Hall, mozartovský festival v Crestu, Remeši a Lourdech. Úspěch v roli Káti Kabanové v Curychu a četná vystoupení v zahraničí, například Opera Národního divadla v Japonsku v roli Elvíry a Hraběnky. V roce 2002 ztvárnila roli Abigaile ve Státní opeře Praha, s níž vystoupila též na operním festivalu v Lokti, a v roce 2003 roli Amneris. Roku 2004 vytvořila roli Marfy (Dimitrij) ve Státní opeře Praha, roli Kostelničky v ostravském divadle a též roli královny v Opeře z pouti. Roku 2005 pětiroli v Man and Boy: Dada v Národním divadle v Praze. V roce 2006 nastudovala ve Slezském divadle Opava roli Tosky v Pucciniho stejnojmenné opeře a Miladu ve Smetanově opeře Dalibor.

Kromě pěvecké činnosti se též věnuje pedagogické činnosti jako profesorka zpěvu na Pražské konzervatoři. Též se účastní pěveckých soutěží jako členka pěvecké poroty, například Pěvecké soutěže v Alcamu na Sicílii, která proběhla v květnu 1998 a 1999. V roce 2006 vedla mistrovské kurzy zpěvu v korejském Soulu. Vede soukromou školu hudby v Praze a je uměleckou šéfkou souboru Dětská opera Praha.

O svých současných aktivitách i oblíbené hudbě si bude Jiřina Marková-Krystlíková povídat s Ivanem Dlaskem v dalším díle pořadu Z archívu osobností. Premiéra pořadu je připravena na čtvrtek 8. února 2018 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 11.2. v 10:00 nebo v úterý 13.2.2018 ve 22:00.