Collegium 1704 na Silvestra

9.12.2019 / Aktuálně / Marek Šulc

I letos chystá barokní orchestr Collegium 1704 spolu s vokálním ansámblem Collegium Vocale 1704 Silvestrovský koncert v pražském Rudolfinu. V úterý 31. prosince 2019 v 19:30 se mohou posluchači těšit na skladby italských barokních mistrů, které překypují virtuozitou a brilantností. Chybět nebude ani dílo s vánoční tématikou oslavující narození Spasitele.

„Hudební Itálie doby baroka představuje mimořádně pestrou mozaiku nejrůznějších stylů, vlivů a místních tradic. V Evropě bychom v tomto období nenašli žádnou významnou kulturní oblast, která by nebyla dotčena mimořádně silným vlivem, který Itálie vyzařovala. Obrovské bohatství italské hudby představuje program Festa italiana, ve kterém posluchače provedeme nejdůležitějšími hudebními centry doby vrcholného baroka, jakými byli Řím, Neapol, Benátky a Bologna,“ říká o programu Václav Luks. „Vedle Scarlattiho desetihlasé vánoční mše, která nezapře mistra vokální polyfonie, zazní Galuppiho žalm Dixit Dominus, který uchvacuje svou dramatickou teatrálností a hudební řečí, která již předjímá ve své přímočarosti hudbu doby klasicismu,“ doplňuje umělecký vedoucí a dirigent souboru. 

Tradice úspěšných a oblíbených silvestrovských koncertů Collegia 1704 trvá již 7 let, letos poprvé ale začíná koncert v 19:30. Do finále roku 2019 vstoupíme s tóny Sinfonie in D skladatele působícího v Bologni Giuseppa Torelliho, následuje Messa per il Santissimo Natale Alessandra Scarlattiho a brilantní variace Arcangela Corelliho La Follia v neotřelé úpravě v Anglii působícího houslového virtuóza Francesca Geminianiho. Na závěr rozezní pražské Rudolfinum žalm Dixit Dominus Benátčana Baldassara Galuppiho.