28. říjen se Smetanovou Mou vlastí

Státní svátek oslavíme na Classic Praha Smetanovou Mou vlastí

Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast patří beze sporu k vrcholným dílům českého skladatele Bedřicha Smetany. Dílo vzniklo v době dozvuků českého národního obrození, a i když jej zpočátku část české veřejnosti nepřijala zcela za své, postupně se z něj stalo jedno z vrcholných děl české klasické hudby. 

Má vlast byla také vůbec první nahrávkou, kterou zaznamenala Česká filharmonie na gramofonovou desku. Každoročně se hraje 12. května, v den výročí Smetanova úmrtí, jako první zahajovací dílo na mezinárodním hudebním Pražské jaro a v mnoha koncertních síních zní také 28. října v Den vzniku samostatného československého státu.

Tem se slaví se jako připomenutí výročí 28. října 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu.

Letošní podzim je poznamenán ochromením kulturních akcí, a tak s ohledem na to, že není možné poslechnout si Smetanovu Mou vlast v některé z našich koncertních síní, nabízí Classic Praha toto erbovní dílo české hudby v rámci Koncertu bez smokingu. A to právě ve středu 28. října ve 20:00.

Podcast