Alice Sara Ott, Garrick Ohlsson i hvězdy filmové hudby v Praze. Výhledy do nové sezóny i blížící se Pražské jaro. Dubnové kulturní události

PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK i Letní slavnosti hudby nechaly v dubnu nahlédnout do své nové nadcházející sezóny.

profimedia-0769218253 Emanuel Villaume.jpg
  • Emmanuel Villaume (©Profimedia)

PKF – Prague Philharmonia vstoupila do své 30. sezóny a prozradila program jubilejního ročníku. Propojí českou hudbu a špičkové mezinárodní interprety. Posluchači uslyší kromě skladeb Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany i díla Vítězslavy Kaprálové nebo Václava Pichla. Už osmým rokem PKF – Prague Philharmonia vede šéfdirigent a hudební ředitel Emmanuel Villaume.
„Každých deset let v letech, které končí čtyřkou, se objevuje evidentní věc, že se hraje česká hudba, protože Smetana se narodil v roce 1824, takže má výročí, a Dvořák zemřel 1904. Spousta dramaturgů to bere tak hrozně nevynalézavě a řekne si: „Vidíte a tady máme klíč k sezóně a můžeme jet.“ My samozřejmě je samozřejmě budeme hrát taky, ale rozhodli jsme se to pojmout trošku jinak. Abychom nehráli pořád ty samé skladby, chceme hrát i ty, které jsou méně často uváděné. Ale zároveň jsme zapojili i jiné, méně hrané skladatele, jako je například Voříšek, nebo Iša Krejčí.“
V Hlavním orchestrálním cyklu A nabídne PKF od září 9 koncertů.

Tomas_Brauner_hires_18_(c)_PetraHajska.jpg
  • Tomáš Brauner (©Petra Hajská)

Program nadcházející sezóny, už 89., odhalili v dubnu i Pražští symfonikové. Ústředním motivem je blížící se Rok české hudby, díky kterému uslyšíme například Dvořákovu Novosvětskou nebo Smetanovu Mou vlast. Sezónu zahájí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK třináctého a čtrnáctého září. Koncert popisuje šéfdirigent Tomáš Brauner:
„Určitě bude zajímavý koncert s Maximem Vengerovem; asi nemusím představovat tohoto houslového génia. Zazní i Bohuslav Martinů, jeho Šestá symfonie - jako každý rok se snažíme odehrát jednu Martinů symfonii, kterou natáčíme a po zpravování dáváme na YouTube. Když trošku přeskočím, tak v listopadu se představí skladatel Kryštof Marek; je to vždy o to pestřejší, když se můžeme setkat s žijícím skladatelem, který na objednávku naší sólohornistky píše hornový koncert, který by se měl jmenovat Vzpomínky.“

LSSH-2023_Web-banner.jpg
  • Letní slavnosti staré hudby (©archiv festivalu)

A do třetice - program letošního 24. ročníku odtajnily i Letní slavnosti staré hudby. Zahájí je osmnáctého července německý vokální soubor Ensemble Polyharmonique. Festival se zaměří na téma Múz, říká ředitelka festivalu Josefína Knoblochová:
„Antická mytologie, nejen múzy samotné, byla nesmírně silným inspiračním prvkem nejen pro skladatele 16. – 18. století. Náměty, pocházející z řecké a římské mytologie, se objevovaly déle než jedno století v barokní opeře a nedokážeme si vůbec barokní operu bez mytologických námětů představit. Ale tato témata prostupovala i hudbu instrumentální, takže my jsme pro 24. ročník festivalu vybrali hudbu, která je nějakým způsobem s múzami spojena a s dalšími mytologickými postavami, jako je například. Apollón, či Orfeus."

Pavel-Trojan-©-Nadiia-Ponomarova.jpg
  • Pavel Trojan (©Nadiia Ponomarova)

Letošní mezinárodní hudební festival Pražské jaro začne 12. května. Zahájí ho Orchestr Velšské národní opery. Tradičně zazní Má vlast Bedřicha Smetany. Ředitele Pražského jara Pavla Trojana těší nekončící zájem posluchačů:
„Mám velkou radost, že nevidíme menší zájem ze strany publika, naopak se v prodeji vracíme k trendům, které jsme viděli naposledy v roce 2019.“

profimedia-0432889474 hrůša 7.jpg
  • Jakub Hrůša (©Profimedia)

Dirigent Jakub Hrůša se stane čestným členem Královské akademie hudby v Londýně. Členství významným osobnostem současného hudebního světa udělí akademie v květnu. Podle Jakuba Hrůši je pěkné zařadit se po bok Mendelssohna, Liszta nebo Stravinského:
„Je to pro mě obrovská pocta dostat toto čestné členství v Královské akademii hudby v Londýně. Na škole jsem sám nestudoval, ale beru tuto školu jako jednu z nejvýznamnějších hudebních institucí nejen v Londýně a v Británii, ale celosvětově. Znám spoustu sólistů, dirigentů, zpěváků a učitelů té školy a jako někdo, kdo vstupuje do londýnského světa ještě hlouběji si tohoto ocenění vážím nejen jako pocty za dosavadní práci, ale i jako impulzu do další práce.“

profimedia-0260805766 Garrick Ohlsson2.jpg
  • Garrick Ohlsson (©Profimedia)

Slavný americký pianista Garrick Ohlsson - držitel ceny Grammy a vítěz Chopinovy soutěže - jedenáctého dubna vystoupil v Rudolfinu. O Ohlssonově výjimečnosti mluvila dramaturgyně Hana Dohnálková:
„On je výjimečný v tom, že – a napsal to i NewYork Times před pěti lety, když slavil sedmdesátiny - hraje s obrovským nasazením, vytrvalostí a silou, jako kdyby mu bylo o polovinu méně.“

conradpope_03.jpg
  • Conrad Pope (©IFMCA)

Světové hvězdy filmové hudby se od čtrnáctého dubna sjely do pražského Obecního domu. Šestidenní Composers Summit Prague nabídl špičky jako jsou například Harry Gregson-Williams, Mychael Danna, Conrad Pope nebo Jeff Beal. Dirigent, aranžér, skladatel Conrad Pope se podílel na více než 450 filmech. Přitom o tom, že se stane filmovým skladatelem, v mládí nepřemýšlel:
„Nebyla to přímá cesta. Dnes chce hodně mladých pracovat ve filmovém průmyslu, ale to nebyl můj cíl. Studoval jsem kompozici v Nové Anglii, dostal jsem také Fulbrightovo stipendium a mohl jsem tak dál studovat v Mnichově. A tam se mě ptali „Co budeš s takovým skvělým vzděláním dělat?“ A já řekl: „Nevím, asi učit.““

Ott ok.jpg
  • Alice Sara Ott (©Julian Bauman)

Patnáctého dubna vystoupila v Rudolfinu německo-japonská klavíristka Alice Sara Ott. Zněla díla Fryderyka Chopina, György Ligetiho, Nina Roty, nebo Arvo Pärta. Ve vysílání Classic Praha o Alici Sáře Ott mluvil dramaturg FOK Martin Rudovský:
„Hraje hodně japonského hudebního hrdinu Toru Takemitsu, tak jako řekněme, že putuje mezi Evropou a Asií a je takovým zdravým přemostěním kultur. Má výhradní smlouvu s Deutsche Grammophone a projekt, který v dubnu zazní v Praze, je jejím desátým cédéčkem u této firmy.“

profimedia-0471229489 Rony Plesl.jpg
  • Rony Plesl (©Profimedia)

A čeští designéři v dubnu odcestovali na Triennale do Milána. Výstava českého skla, porcelánu a keramiky s názvem Made by Fire až do třiadvacátého dubna představila díla více než 40ti autorů a autorek z oblasti českého designu a užitého umění - mezi nimi například Maxima Velčovského, Lucie Koldové, Jiřího Pelcla nebo Ronyho Plesla:
„Já tam budu mít dva volné objekty. Objekt Trn a Stromy rostou z nebe, takový model k výstavě v Benátkách. Je to určitě silný okamžik, protože tam jsou věci keramika a sklo, vyrobené pomocí ohně; to je takový zašťiťující prvek. Jsem hrozně zvědavý; my dlouhodobě toužíme, aby se čeští umělci a čeští designéři dostali do ciziny. Tak budeme držet palce, aby to dobře dopadlo.“

Dubnový Flashback připravili Magdalena Korcová a Luděk Khebl.

Úvodní foto: Alice Sara Ott (©Deutsche Grammophone, Jonas Becker)

Podcast