Befiato Quintet exkuzivně na Classic Praha

30.9.2019 / Další / Martina Klausová
Páteční večer 4. října bude na Classic Praha patřit zbrusu nové nahrávce renomovaného českého souboru Belfiato Quintet. 27. září t. r. vydal Belfiato Quintet u hudebního vydavatelství Supraphon CD s hudbou jednoho z nejpozoruhodnějších a nejvýraznějších představitelů skladatelů českého původu, kteří svou kariéru rozvíjeli v zahraničí – Antonína Rejchy. 

Dnes si jméno Antonína Rejchy spojujeme především se vznikem formy dechového kvintetu, teoretickými spisy a pedagogickou činností, ale jeho tvorba se rozpínala do daleko větší šíře. Tvorbě dechových kvintetů se Rejcha začal věnovat podle vlastních slov především z toho důvodu, že podle něj chyběly v repertoáru kvalitní skladby pro toto nástrojové složení, které by respektovaly technické a barevné možnosti a rozsah dechových nástrojů. Přispěl k tomu nepochybně i fakt, že měl Rejcha pro své kvintety k dispozici skutečně skvělé interprety - své kolegy profesory a své žáky na Pařížské konzervatoři. A tak z jeho pera vznikly skutečně mistrovské skladby pro toto obsazení a Rejcha je tak právem označován za otce tohoto žánru. V krátké době zkomponoval celkem 24 dechových kvintetů, které publikoval v šesti sériích. Všechny si ve své době získaly rychlou oblibu a záhy o nich mluvila nejen celá Paříž, v níž skladatel v té době žil, ale i celá Evropa. 

Belfiato Quintet si pro svou nahrávku vybral tři z nich - Es dur, d moll a D dur. Soubor hraje po celou dobu své existence ve složení Oto Reiprich – flétna, Jan Souček – hoboj, Jiří Javůrek – klarinet, Ondřej Šindelář – fagot, Kateřina Javůrková – lesní roh.

V úvodu večera zazní ještě rozhovor, který se zástupci Belfiato Quintet natočila Martina Klausová při příležitosti, kdy tuto zcela novou nahrávku hudebního vydavatelství Supraphon představovali na půdě hudebního vydavatelství Supraphon během svého tiskového dne přítomným novinářům.

Belfiato Quintet