Červencové knižní novinky

25.7.2016 / Další / Martina Klausová

Připomeňte si knižní novinky, které během července obohatily knižní trh:

Cecílie Enger: Matčiny dary

Kniha Matčiny dary, která se stala v Norsku bestsellerem, je úžasnou cestou časem i obrazem jedné neobyčejné rodiny. Napsala ji Cecílie Enger, když byla její matka s Alzheimerovou chorobou přijata do sanatoria. Cecilie chtěla dát do pořádku rodný dům a během úklidu našla matčiny pečlivě vedené seznamy všech vánočních dárků, které rodina v průběhu čtyř desetiletí nejen darovala, ale také dostala. A ke každému dárku se váže životní příběh nějakého člověka. S pomocí seznamů Cecílie sepsala rodinnou kroniku od konce devatenáctého století až po současnost včetně příběhu své matky, která následkem choroby přichází o paměť i osobnost. Kniha nejen o historii jedné rodiny, ale také o možném osudu každého z nás.

Markus Zusak: Když psi  pláčou

Další knihou Markuse Zusaka, autora slavné Zlodějky knih, je knížka s názvem Když psi  pláčou. Cameron je z trojice bratrů Wolfových ten nejméně nápadný, není ani fotbalová hvězda jako Steve, ani tak hezký jako Ruben, který střídá holky jako trička. Cameron sní o tom, že jednoho dne potká dívku, která se zamiluje do něho. Ale třeba to bude právě Rubenův poslední objev, Octavie s krásnýma zelenýma očima. Jenže která normální holka by chtěla někoho, jako je Cameron? A přece: Octavie je jiná než ostatní Rubenovy lásky a možná ho chtít bude. A najednou jsou z obou bratrů rivalové. Stejně jako Zusakovy  předchozí knihy, je i tato napsaná jednoduchým a přitom okouzlujícím jazykem, který čtenáře naprosto vtáhne do světa jejich dospívajících hrdinů.

Jeremy Clarkson: Fakt chci tak moc? 

Fakt chci tak moc?  ptá se ve své nejnovější knize Jeremy Clarkson, jedna z nejznámějších televizních osobností a bývalý moderátor motoristického pořadu Top Gear. Clarksson je velmi bystrý novinář a publicista. Výbor z jeho článků nasadil vysokou laťku psaní nejen o autech, ale i o jiných příjemných i otravných jevech našeho každodenního života. Autor si nebere servítky před nikým a před ničím, ať je to ministerský předseda, ženská otázka, cyklisti nebo imigranti. Vědomě se trefně vysmívá politické korektnosti, která ovládla Anglii i celou spojenou Evropu, a ukazuje opravdový stav našeho světa pomocí vtipné nadsázky.

Franz-Olivier Giesbert: Láska je věčná, dokud trvá

Po bestselleru Himmlerova kuchařka vychází francouzskému spisovateli Franzi-Olivieru Giesbertovi další kniha s názvem Láska je věčná, dokud trvá. Hlavní hrdinka Amina, mladičká dívka ze severního Mali, musí velice ztloustnout, aby se vůbec mohla provdat. Své manželské štěstí nakonec najde jako čtvrtá žena starého imáma, který si ji natolik zamiluje, že jí dovolí i to, co v tradiční islámské rodině běžně dovoleno není. Amina se vzdělává a účastní rozhovorů s muži, to ovšem jen do chvíle, než do života rodiny vtrhne krutost v podobě tlupy islámských fanatiků. Ale Láska „běží, umírá, znovu se rodí, povznáší, snižuje, pozvedá nebo ničí, bez ustání přeskakuje z jedné bytosti na druhou, okolo zeměkoule“.  V této knize mnoho příběhů oběhne téměř celou planetu a nakonec se poněkud nečekaně propojí v souvislý kruh osudů.

Dagmar Stryjová: Alois Hudec – mistr kruhů

Dagmar Stryjová se ve své knížce Alois Hudec – mistr kruhů věnuje životnímu příběhu olympijského vítěze v gymnastice v Berlíně roku 1936. Při oslavách 150 let České obce sokolské olympijská vítězka ve sportovní gymnastice Věra Čáslavská prohlásila: „Pro mě je naším největším sportovcem historie gymnasta Alois Hudec. To, jak vyhrál na kruzích v roce 1936 na olympiádě v Berlíně, nic nepředčí.“  Alois Hudec byl předposlední z devíti dětí z tkalcovské rodiny z moravského městečka Račice. Kniha vypráví o velkém vlivu nejstaršího bratra Antonína, o jeho přísnosti, která formovala sebekázeň a disciplínu o šestnáct let mladšího Lojzy, ale také o zraněních, jejichž následky Hudec s vypětím vůle překonával před ziskem titulu mistra světa ve víceboji 1931 a při světovém šampionátu v Budapešti o tři roky později. A píše i o tom, proč Alois Hudec za svůj titul mistra světa ve víceboji v Paříži zlatou medaili nikdy nedostal.

Benjamin Black: Černooká blondýnka

Kdo má rád americkou drsnou školu, ten se zaraduje - soukromé očko Phil Marlow znovu ožívá v detektivce Černooká blondýnka.  Na počátku 50. let Philu Marlowovi podnikání ve špinavých chudinských ulicích L. A. jako obvykle trochu vázne a on se tak trochu nudí. Tedy do chvíle, kdy přichází nový klient: mladá a krásná žena, která chce, aby našel jejího bývalého milence. Autor knihy Benjamin Black dokonale navazuje na dílo Raymonda Chandlera – dusná atmosféra, drsní hoši, popel z cigaret a rudé rtěnky.

Hakan Nesser: Münsterův případ

Švéd Hakan Nesser dokáže vytvořit neobyčejně živé postavy -  detektiva Van Veeterena a inspektora Barbarottiho si zamilovali i čeští čtenáři. Na konci července vyšel jeho poslední román  Münsterův případ. Čtyři důchodci slaví výhru v loterii a alkohol teče proudem. Radost však netrvá dlouho. Pár hodin po bujaré oslavě je jeden ze seniorů nalezen mrtvý. Byl ubodán přímo ve svém bytě. Případu se ujímá komisař Münster, neboť jeho kolega Van Veeteren (si vzal na rok volno a věnuje se poklidné práci v antikvariátu.  Ale brzy se na něj Münster obrací s prosbou o pomoc, protože případ je čím dál záhadnější. Pak se k činu přizná vdova po zavražděném. Van Veeteren si je však jistý, že žena lže.

Jenny Colganová: Ostrov s vůní čerstvého chleba

Ostrov s vůní čerstvého chleba se jmenuje knížka o odvaze začít znova a úplně bez ničeho od britské autorky Jenny Colganové. Třicetiletá Polly žila s přítelem, s nímž vlastnila prosperující podnik, bydlela v luxusním bytě a pohybovala se ve vybrané společnosti. A pak přišel bankrot, vztah skončil a ona neměla nic. Chce to velkou odvahu začít znova, ale Polly to dokázala. Bez prostředků, bez přátel se ocitla na ostrově v Cornwallu. Po práci v designérském studiu začala péct chleba a zjistila, že hníst těsto rukama je pro její bolavou duši učiněný lék. Nebylo lehké zabydlet se v nehostinné krajině, kde je třeba přizpůsobit život přílivům, jež odříznou ostrov od zbytku světa, a kde bouře přináší smrt i přátelství.  Nejdříve byl jejím jediným společníkem papuchalk, který vlétl dírou ve střeše do domu. Chtěla si zde jen odpočinout od městského shonu, ale nakonec zjistila, že jí tenhle kouzelný ostrov zcela učaroval.