Červnové knižní novinky

26.6.2017 / Další / Martina Klausová

Červnové knižní novinky:

Tuomas Kyrö: Mrzout

Hlavní hrdina je Mrzout a to mrzout s velkým M. Soused a jediný kamarád mu umřel, manželka je v domově s pečovatelskou službou a doktor mu řekl, že jestli nezmění životosprávu, ucpou se mu žíly. Ale on dobře ví, že to nejsou tuky a cholesterol, co mu je ucpává. Stačí upustit páru a žíly budou jako nové – člověk si prostě potřebuje jen pořádně zanadávat. Na počasí, na syna, na frontu v lékárně, na všechny ty novoty…Knížka vypráví s vtipem a nadhledem o útrapách stáří a vy se budete smát od začátku do konce.

Dawn Frenchová: Rossina metoda

Komický román o ženě, která až do svých osmatřiceti let říkala ne, a teď chce najednou všechno dohonit. Anglická učitelka Rosie přijme místo v bohaté newyorské rodině, kde bude dělat paní k dětem, osmiletým dvojčatům Thomasi a Kembleovi. Ukáže se však, že v luxusním, citově chladném a vypulírovaném prostředí, kde mají všichni a všechno své určené místo, se nejen nedá pracovat s dětmi, ale nedá se tam skoro dýchat. Aby tam vydržela, nechá se Rosie poprvé v životě řídit svým instinktem, a brzy obrátí spořádaný svět sešněrované rodiny vzhůru nohama.

Liz Goldwynová: Neřest v L. A.

Jak vypadalo Los Angeles v roce 1897? Dědička slavného filmového impéria Metro-Goldwyn Mayer Liz Goldwynová  pátrala po tom, co bylo v L. A. a okolí před tím, než se tam začala stavět filmová studia. Přijížděli sem snílci a dobrodruzi z celého světa s touhou po bohatství a úspěchu a madam jménem Pearl Mortonová ve svém vykřičeném domě uměla připravit rozptýlení pro nejvlivnější politiky a podnikatele.  Autorka propojila několik příběhů, kde vystupují reálné postavy místního podsvětí, ve fiktivním tajném deníku prostitutky, který nás provede po nejlepších veřejných domech a opiových doupatech té doby. Zachytila dávno zapomenutý svět, tak rozdílný od dnešní „moderní civilizace“.

Jaroslav Flegar: Milí pokusní králíci 

Milí pokusní králíci  -  tímto oslovením začíná většina literárních příspěvků autora Jaroslava Flegra na stejnojmenné facebookové stránce. Jejím účelem bylo získat co největší počet „pokusných osob“ do studií probíhajících na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Autor využil svého blogu na internetových stránkách Lidových novin, kde vtipným způsobem glosoval některé společenské události a popularizoval vědecké bádání novinkami ze světa vědy, soutěžemi a drobnými žerty. Postupně tak vytvořil jakýsi literární útvar, jehož hlavním cílem bylo nalákat nové účastníky internetových pokusů a vedle toho také pobavit a poučit čtenáře. Kniha přináší padesátku těchto drobných textů.

 Alice Munroová: Veřejná tajemství

„Asi Vás překvapí, že Vám píše člověk, jehož neznáte a který si nepamatuje Vaše jméno,“ čte začátkem roku 1917 v dopisu, který má zásadně změnit její osamělý život, mladá knihovnice z ontarijského Carstairs. Tak začíná nová kniha nositelky Nobelovy ceny, kanadské spisovatelky Alice Munroové.  Ve svých povídkách mistrně zachycuje charaktery svých hrdinek a klade jim do cesty nástrahy v podobě ztracených i znovunalezených lásek, náhody, měnící jejich osud ze dne na den I střetů s vlastní sexualitou a mezilidskými vztahy.

Leila Slimani: Něžná píseň

Najmout si pro své malé děti chůvu je pro domácnost Myriam a Paula finančně takřka neúnosné. Je to však jediná možnost, jak Myriam umožnit to, po čem touží: prosadit se profesně jako advokátka. Po krátkém čase manželé zjišťují, že chůva Louise převrátila jejich život naruby. Teprve tato hypervýkonná, pečující, dokonalá hospodyňka dokázala v jejich bytě vytvořit opravdový domov.  Ale časem prohlubující se vzájemná závislost chytí trojici do pasti. A pokus o únik z ní vyústí v drama. Temný příběh o závislosti, touze po domově, vyhýbání se zodpovědnosti a vraždě, je skvělou studií života v současné Francii.

Radek Adamec: Všelijaká zvířata: pruhovaná, strakatá, chlupatá i nahatá

Kniha o zvířátkách plná vtipných říkanek a půvabných ilustrací. Najdete v ní mnoho nádherných obrázků, básniček a veselých říkanek, včetně jedné velmi popletené… Rytmické říkanky jsou krátké, děti pobaví, snadno si je přečtou i zapamatují. A dobrá motivace ke čtení je pro malého čtenáře snad nejdůležitější.

David Walliams: Nejhorší děti na světě

Seznamte se s pěti příšernými kluky a pěti hroznými holkami! Třeba s Žofkou, která stojí jen o jedno: válet se celý den na válendě a koukat na telku. Není divu, že se jí stane ta hrozná věc, o níž se tady snad ani nebudeme zmiňovat! Nebo se Slintou Samem slintajícím tak, že se na školním výletě dostane do strašného průšvihu! A nezapomeňte ani na Brečivou Bertu, ubulenou holku, která si příšerně vymýšlí! David Walliams tentokrát sepsal sbírku deseti báječně zlomyslných historek, ilustrace nakreslil Walliamsův dvorní ilustrátor geniální Tony Ross.