Cirque du Soleil, Pražské jaro, Dvořákova Praha i Naši furianti

Nová divadelní představení, výstavy, významné festivaly. V příštím roce také opět přijede celá řada slavných kapel a muzikantů.

Co nás čeká v roce 2023? Výhled na rok 2023 připravila Zuzana Filípková:

V březnu tu zahraje například John Cale v Divadle Archa. V červenci Buddy Gay v Kongresovém centru v Praze a v březnu Eros Ramazotti v prostoru O2 Universum. Tam v květnu vystoupí také Cirque du Soleil s energickým představením plným akrobacie s názvem OVO. Umělci hledali inspiraci v životě hmyzu, který překypuje energií a pohybem. V zábavné show uvidíte například mohutné cvrčky na trampolínách, pavouka v síti a nejrůznější pestrobarevné larvy a brouky létající vzduchem při neuvěřitelných akrobatických číslech.

profimedia-0741501183 Novocirkusový soubor Cirk La Putyka, Rostislav Novák.jpg

(Novocirkusový soubor Cirk La Putyka, Rostislav Novák)

Náš největší zástupce nového cirkusu a akrobacie soubor Cirk La Putyka zveřejnil program na půl roku dopředu. Fanoušci si mohou koupit už teď vstupenky s velkým předstihem; jde o adaptaci souboru na změny ve společnosti, které jim pomohou přežít třeba i energetickou krizi. Více prozradil principál divadla Rostislav Novák mladší:
„Blokové hraní, změna cen vstupenek a nasazení celého půlročního hracího plánu pro diváky. Lidem to přinese i větší přehlednost a uvidí, že třeba naše první představení La Putyka se bude hrát pouze v jednom týdenním bloku v první půlce roku 2023. Pak už nebude další prostor představení vidět. Doufám, že diváci, kteří nás teď drží nad vodou, nás budou držet i ten další půlrok. To, co jsme udělali, je krok k divákům, a to nejen kmenovým, ale náš prostor otvíráme i těm, kteří si k nám před tím cestu najít nemohli. Otvíráme se divákům, kteří potřebují věci plánovat, a i mezinárodnímu publiku.“ Cirk La Putyka chce přivážet v příštím roce také co nejvíce zahraničních produkcí. „Na jaře uvedeme na Jatkách tři reprízy unikátního představení australské company Circa Humans 2.0. Také se budeme částečně stěhovat na Výstaviště, kde budeme potřetí uvádět projekt Azyl 78,“ dodává Novák.

profimedia-0137253879 dejvické divadlo 2.jpg

Dejvické divadlo chystá v příštím roce dvě novinky. Jednu z nich bude režírovat David Ondříček. Současně jde o jeho autorský text s pracovním názvem Komín a břízy. Zkoušet se začne v únoru. „Měla by to být hudební inscenace, ale ne klasický muzikál. Ke spolupráci si přizval hudebníka Marka Doubravku a scénografa Marka Cpina. Premiéra se chystá na duben,“ říká dramaturgyně DD Eva Suková. Na oblíbenou pražskou scénu se vrátí také režisér Jiří Havelka, který chystá premiéru na konec roku 2023. Titul je zatím stále tajný.

Skutr 5.jpg

(SKUTR, foto: Michael Tomeš)

Zastavím se ještě u Činohry Národní divadla, kde se na únor chystá ve Stavovském divadle premiéra Eurípidových Bakchantek v režii Jana Friče. V březnu budou mít v historické budově premiéru Naši furianti režiséra Martina Františáka. Na květen připravují svou první inscenaci ve funkci ředitelů činohry ND SKUTŘI – tedy Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka. Půjde o Nebezpečné známosti.
„My bychom si samozřejmě strašně přáli navázat na úspěch naší Kytice pro Národní divadlo. Chápeme, že se to asi už nemůže povést, ale budeme dělat všechno proto, aby to tak dopadlo. Co může být pro diváky zajímavé je, že nebudeme vycházet z té obvyklé hry Nebezpečné vztahy, ale přímo z románu, který je napsaný v dopisové formě. Zajímá nás fakt, že si někdo předává dopisy, že je někdo čte a píše a jestli je vše pravda v tom dopisu. Člověk se tu realitu snaží nějakým způsobem přikrášlit nebo i přitvrdit, když o nějakých věcech píše zpětně. To jsou témata, která nás nesmírně zajímají. Myslím, že hodně věcí bude vznikat až v rámci zkoušení. Nebude se teď psát dramatizace, kterou potom nazkoušíme, ale obsadili jsme si herce, se kterými chceme výsledný tvar hledat. Můžeme prozradit, že madam de Merteuil bude hrát Zuzana Stivínová, vicomta de Valmont Saša Rašilov,“ popisuje Martin Kukučka.

profimedia-0262516467 tomýáš netopil.jpg

(Tomáš Netopil)

Květen patří tradičně také mezinárodnímu hudebnímu festivalu Pražské jaro. Letos bude poprvé pod vedením nového ředitele. Romana Bělora vystřídal Pavel Trojan mladší. Zahajovací koncert ve Smetanově síni Obecního domu v Praze bude tentokrát pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse. „Tomáš Hanus je od roku 2016 šéfem Velšské národní opery v Cardiffu. Se svým orchestrem přijede do Prahy zahrát Mou vlast. Zahraniční soubory mívají před touto skladbou velký respekt, a proto Mou vlast zařadí před tím na svůj program. Má vlast tedy zazní tentokrát i ve Walesu,“ dodal ředitel Pražského jara Pavel Trojan mladší.
Na festivalu vystoupí třeba také Essenští filharmonikové, které vede další český dirigent Tomáš Netopil. Koncert odehraje i Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu s dirigentem Danielem Hardingem.

Zajímavosti ze svého programu poodhalilo i Collegium 1704, které vystoupí 14. února v pražském Rudolfinu s koncertem Apoteóza tance, kde uvedou Haydnovu a Beethovenovu symfonii. O den dříve uvedou stejný program v Drážďanech. V únoru začne také nová sezóna komorních koncertů ve vršovickém kulturním Vzlet. V březnu Collegium 1704 zahraje v pražském Rudolfinu Pianto Napoletano neboli pláč Neapole. Více prozradil šéfdirigent tohoto tělesa Václav Luks:
„O jihoitalské hudbě se dá obecně říct, že i u smutných a tragických témat se smutek projevuje jiným způsobem, než si představujeme. Je to jiné než třeba u děl 19. století. Takový ten těžký a ponurý smutek se tam objeví opravdu málokdy. Můžeme připomenout Pergolesiho Stabat Mater – dílo, které nabízí mnoho krásných, dojemných a sladkých melodií. Na jihu Itálie je i smutné poselství naplněné určitou nadějí. Hned na začátku tvoří text Ordinaria Requiem modlitba Věčné světlo, ať jim svítí. Tohle dokázali hlavně neapolští skladatelé velice krásně přetavit do charakteristické hudební řeči.“

profimedia-0718125527 jan simon 2.jpg

(Jan Simon)

Ústředním tématem Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha bude 190. výročí od narození Johannesa Brahmse. Více o následujícím ročníku řekl ředitel festivalu Jan Simon:
„Mohu prozradit, že s námi oslaví jeden známý pianista, který už na Dvořákově Praze vystoupil, své 70. narozeniny. Následující ročník se vůbec ponese v duchu velkých návratů. Dojde také k unikátnímu spojení jednoho slavného zahraničního orchestru, který u nás zahraje poprvé s českým dirigentem. Mluvím takto v tajenkách, protože zatím nemohu sdělit podrobnosti.“

Na závěr se podíváme, co nového chystá v roce 2023 Národní galerie Praha. Bude se věnovat hlavně prezentaci českého umění. Pokračuje mluvčí Národní galerie Praha Eva Sochorová:
„Připravujeme dvě rozsáhlé výstavy a obě jsou pro Valdštejnskou jízdárnu. V březnu se otevře výstava děl Josefa Mánesa a v říjnu výstava, která představuje bohémský život Petra Brandla. V květnu chystáme novou sbírkovou expozici ve Veletržním paláci. České umění budeme také prezentovat v zahraničí, a to na přehlídce Biennale.“

Centrum současného umění DOX od ledna chystá nejen výstavní projekty, ale také divadelní a tanečních představení nebo literární programy, dílny a vzdělávání pro celé rodiny.
„Asi největším bude asi největším highlightem našeho výstavného programu bude výstava Kafka. Představí tvorbu více než dvou desítek umělců, které inspirovalo dílo Franze Kafky. Řada prací tu bude vystavených ve své premiéře. Výstava začne v listopadu roku 2023.“, dodává na závěr programová ředitelka Centra současného umění DOX Michaela Šilpochová.

Foto: Profimedia

Podcast