Další červnový mimořádný Koncert bez smokingu

4.6.2018 / Další / Martina Klausová

Na začátek června 2018 připravilo rádio Classic Praha další mimořádné Koncerty bez smokingu s novými nahrávkami hudebního vydavatelství Supraphon

V pátek 8. června pak ve 20 hodin nabídne Classic Praha dosud nevydané živé nahrávky skvělého českého klavíristy Ivana Moravce. Jedná se o záznamy z archivu Českého rozhlasu a zazní 3 klavírní koncerty světové literatury: Edvard Grieg – Klavírní koncert a moll op. 16 Edvarda Griega, Klavírní koncert G dur Maurice Ravela a Klavírní koncert č. 1 Des dur op. 10 Sergeje Prokofjeva.

Vysoce ceněná diskografie Ivana Moravce, který zemřel roku 2015, jedné ze světových legend klavíru 20. století, pochází z velké části z nahrávacích studií. Díky rozhlasovým mikrofonům si však můžeme připomenout i některé z jeho pozoruhodných koncertních výkonů v pražských koncertních síních. Jen na Pražském jaru vystoupil od roku 1962 dvacetkrát.
Mikrofony zachycují na této nahrávce Ivana Moravce ve vrcholné formě, s romantickým rozmachem, s pregnancí a dravostí i jemně nuancovanou barevností, vždy však hluboko ponořeného do substance interpretovaného díla. Supraphon tak doplňuje již existující Moravcovu diskografii o další nečekané skvosty z rozhlasového archivu.
Na svého učitele zavzpomíná exkluzivně pro Classic Praha jeho poslední žák – klavírista Jan Bartoš.

Moravec