Den s Jarmilou Novotnou

18.9.2017 / Další / Martina Klausová

Česká zpěvačka, filmová herečka a operní pěvkyně Jarmila Novotná se narodila 23.9. 1907 v Praze v rodině krejčího. 

Svou uměleckou dráhu zahájila v roce 1925 jako elévka Národního divadla, vystupovala i v operetách, v kabaretech, českých filmech. Hrála též v operních představeních, která byla čas od času pořádána ve Vinohradském divadle. 

Po několik měsíců byla žačkou Emy Destinové, poté dva roky studovala zpěv u Hilberta Vávry. S ním vystoupila v roli Violety při uvedení Verdiho La Traviaty v Lounech. Ohlasy tohoto představení se dostaly až k tehdejšímu šéfovi opery Národního divadla, Otakaru Ostrčilovi. Ten pozval mladou zpěvačku na předzpívání a následně jí nabídl pohostinství v roli Mařenky v Prodané nevěstě a později i roli Violety. 

Od roku 1925 studovala zpěv také v Miláně u Quarnieriho. V roce 1929 vystupovala v Neapoli, v roce 1933 v Berlíně, v témže roce nastupuje angažmá do Vídně, kde působila až do roku 1938. Přesto často hostovala nejen doma v Československu, ale i v Paříži či v Londýně. V roce 1939 emigrovala i s rodinou do USA. Kromě koncertního a operního vystupování také často nahrávala na gramofonové desky.

Od roku 1935 až do roku 1956 byla sólistkou newyorské Metropolitní opery. V roce 1946 navštívila poválečné Československo, kde vystoupila na slavnostním koncertě v Národním divadle, do vlasti se pak vrátila ještě v roce 1947, kdy zde absolvovala koncertní turné.

V roce 1947 také hrála v protiválečném americko-švýcarském filmu Poznamenaní  (režie Fred Zinneman), který byl posléze nominován na Oscara. Ve filmu hrála matku, která hledá svého syna ztraceného během druhé světové války. Dětskou roli jejího syna zde ztvárnil český chlapec Ivan Jandl, který za svoji roli v tomto filmu získal filmového Oscara.

Od roku 1982 ještě několikrát navštívila vlast, na sklonku života napsala vzpomínkovou knihu Byla jsem šťastná.
Jarmila Novotná zemřela 9.2.1994.

Na Classic Praha si tuto velkou operní pěvkyni připomeneme v den 110. výročí jejího narození - tedy v sobotu 23. září - speciálním programem "Den s Jarmilou Novotnou". 

V průběhu celého sobotního vysílání zazní celá řada zajímavostí o jejím životě a kariéře, o svůj pohled na Jarmilu Novotnou a její přínos se s posluchači Classic Praha podělí i protagonisté Operního Gala Pocta Jarmile Novotné, které se uskuteční v pondělí 25. 9. v pražském Rudolfinu, a to sopranistka Kateřina Kněžíková, slovenská sopranistka Adriana Kohútková, tenorista Aleš Briscein a basbarytonista Adam Plachetka. O Jarmile Novotné a jejím odkazu také zasvěceně pohovoří předsedkyně neziskové organizace Zámek Liteň, která se stará o odkaz  Jarmily Novotné, a ředitelka Festivalu Jarmily Novotné Ivana Leidlová.

V 18:00 uslyšíte pořad z cyklu Slavná auditoria s názvem "Zpívání, hraní, hledání", který o Jarmile Novotné připravil hudební publicista Jiří Vejvoda.

V 19:00 zařadíme pořad z cyklu Hudba v miléniu, v němž Marek Šulc hovoří s autorem publikace "Baronka v opeře" Pavlem Kosatíkem.

Ve 20:00 v rámci Koncertu bez smokingu uvedeme operní recitál Jarmily Novotné, v jehož úvodu zazní i rozhovor Martiny Klausové s Dr. Janem Králíkem, který se podílel na sestavení CD, které k poctě Jarmily Novotné vydalo v roce 2014 hudební vydavatelství Supraphon.