Den s Petrem Iljičem Čajkovským

11.12.2015 / Další / Martina Klausová

Rok 2015 je rokem, v němž si připomínáme 175 let od narození ruského velikána Petra Iljiče Čajkovského.
Plných 75 let naplňuje odkaz tohoto skladatele Orchestr P. I. Čajkovského, který byl založen roku 1930.

Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského byl založen v roce 1930 jako původně jako první orchestr domácího rádia. Tento nejstarší symfonický kolektiv Ruska se dnes řadí mezi nejlepší orchestry světa. Hlavním dirigentem je již od roku 1974 Vladimir Fedosejev. Orchestr koncertuje v nejlepších koncertních síních Ruska, Evropy, Japonska, USA a Austrálie. Pravidelně vystupuje pravidelně na světových festivalech – Mnichov, Zurich, Edinburgh, Frankfurt, Salzburg. Od roku 1993 orchestr nosí jméno Petra Iljiče Čajkovského, jako poctu a poděkování za to, že s hlubokým porozuměním interpretuje skladby tohoto ruského klasika.

17. prosinec bude na Classic Praha dnem, který bude patřit zajímavostem z ruského hudebního života i ruské hudbě, která bude znít v podání Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského.
V 19:00 pak bude hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností dirigent Vladimir Fedosejev a také předseda představenstva ERB bank Roman Jakubovič Popov.
Poctu Petru Iljiči Čajkovskému završí ve 20 hodin Koncert bez smokingu, v němž zazní Čajkovského Symfonie č. 6 h moll „Patetická“. 

Sponzorem pořadu Den s Petrem Iljičem Čajkovským je E R B bank.