Dětské dárky, které nejen potěší, ale také naučí

3.12.2015 / Další / Martina Klausová

Dejte dětem dárky, které nejen potěší, ale také naučí

V předvánočním čase se na nás ze všech stran valí mnoho reklam plných tipů na dárky pro děti. Děti sami je vnímají a chtějí po nás nejlépe všechno najednou. Jak se ale máme zorientovat v tom, čím děti obdarovat, aby hračka udělala dítěti radost, neletěla hned po pár dnech do kouta a aby také měla nějakou jinou než finanční hodnotu?

Děti si velmi rády hrají. Tráví touto aktivitou mnoho času a my dnes už víme, že nejde o bezúčelnou aktivitu. Děti se hraním rozvíjí a učí. Největším přínosem pro děti tedy je, když je obdarujeme hračkou, která je v jejich objevitelských hrách podpoří a posune. Dnes přitom existují na trhu hračky, které se přímo věnují rozvoji dovedností, jako například komunikace, emoční inteligence, vyjadřovací schopnosti či představivost.

Dětský věk je navíc ideálním obdobím pro rozvoj měkkých dovedností, tolik potřebných pro budoucí osobní i pracovní život. Nejvíce se děti naučí při hře, pomocí vlastních zážitků a zkušeností. Vhodné hračky rozvíjí fantazii, učí děti rozumět sobě samým i světu okolo a v neposlední řadě jim pomáhají řešit problémy.

Tip: Rozvíjejte emoční inteligenci, poznejte dětské emoce

Emoční inteligence je v současné době často zdůrazňovanou schopností, která se dá trénovat. Znát své emoce a vědět, jak s nimi pracovat je podmínkou pro spokojený život. Průvodcem a způsobem, jak pracovat s emocemi dětí může být sympatický žabák Ferda a jeho mouchy, který vás provede světem dětských emocí.

Pro děti jsou lepší vždy hračky, které poskytují prostor pro fantasii a kreativitu. Abyste měli jistotu, že je hračka či hra smysluplná, můžete využít například portál Hrackyvzdelavacky.cz. Portál založila společnost Scio, která se věnuje kvalitnímu a smysluplnému vzdělávání. Na webu najdete nabídku her a hraček, které děti posouvají, zejména v měkkých dovednostech. Každá hra i hračka přitom projde rukama pedagoga a experta na hry, kteří posoudí její vzdělávací potenciál a až potom je doporučována rodičům. K některým je vytvářen také nápadník aktivit. V něm je popsáno, jak bohaté možnosti daná hračka skýtá a v čem dítě rozvíjí. Návody připravují lidé, kteří se věnují pedagogice a psychologii. Nápadníky nabízí inspiraci, jak hru využívat nad rámec jejích standardních pravidel, radí, jak ji využít netradičně a vytěžit tak plně její vzdělávací možnosti.  Výběr her si přitom na webu můžete filtrovat podle věku či jemnějším filtrem podle dovedností, ve kterých získávají kompetence.  

A na závěr jeden tip pro rodiče. Nezapomeňte si s dětmi hry vyzkoušet a strávit tak nejen příjemný sváteční čas nejen ve svátek. Společná hra s dětmi totiž pomůže podpořit a rozvíjet vzájemný vztah. Navíc se s dětmi skvěle uvolníte, odpočinete si a můžete slavit malý svátek každý den.

www.hrackyvzdelavacky.cz

ScioFerda