Dubnové knižní novinky

1.5.2017 / Další / Martina Klausová

Hakan Nesser: Karambol

Probudil se a nejprve cítil nezměrnou úlevu. Ta trvala tři vteřiny, pak pochopil, že to nebyl zlý sen. Že to byla skutečnost. Ten hustý liják, náhlé trhnutí volantem, kluzká krajnice, to vše byla skutečnost. Tíha chlapcova těla v jeho náručí i krev, která mu kapala z kapuce. Opilý řidič usmrtí malého chlapce. Pod rouškou tmy a deště z místa nehody uprchne. Tragédie mu však zcela převrací život: zabředá čím dál hlouběji do tíživého, ďábelského dilematu. A komisař Van Veeteren z kriminálky v Maardamu stojí před případem, který má svou vlastní, zvrácenou logiku.

John Boyne: Chlapec na vrcholu hory

Když osud malému Pařížanovi Pierrotovi určí, že bude žít u tety na vrcholu hory, nemá chlapec ještě ponětí, kam se svět řítí. Jenže píše se rok 1935 a tajuplný dům, kde teta pracuje jako hospodyně, je zlověstný Berghof, horské sídlo Adolfa Hitlera. Vůdce si vezme Pierrota pod svá ochranná křídla a uvrhne ho do neznámého, nebezpečného světa moci, tajemství a úkladů – a chlapec si bude muset zvolit, na kterou stranu se přidá.

Pasi Ilmari Jääskeläinen: Magický průvodce městem pod pahorkem.

Koktejl detektivky, hororu a fantasy, příběh, který s vámi bude ještě dlouho poté, co jej dočtete. Nakladatel Olli Suominen vede poklidný život do chvíle, kdy si založí facebookový účet. Ozve se mu totiž jeho první láska, nyní slavná spisovatelka a nabídne mu svou novou knihu. Životem unavený Olli znovu zažívá probouzející se vášeň a posléze se ocitá před zásadním rozhodnutím. V době, kdy se rukopis chystá do sazby, zasáhne jeho soukromí dramatická událost. Olli teď musí bojovat s vlastní amorálností a šrámy na duši. Šanci má jen jednu. Anebo ne? Kniha totiž vychází se dvěma konci. Oba závěry si můžete přečíst na webových stránkách, na které je odkaz na konci knihy.

Michael Dobbs:  Dům z karet

Jedem z nejlepších politických thrillerů všech dob. Okamžitě po vydání se dočkal obrovského úspěchu. Je o bezskrupulózním politikovi Francisi Urquhartovi, členu britského parlamentu, který míří ještě daleko výš: až úplně nahoru, do křesla premiéra. Přestože je to navenek vážený a slušný člověk, za svým cílem jde tvrdě a přes mrtvoly. V seriálovém zpracování v hlavní roli Kevin Spacy.

Jáchym Topol: Citlivý člověk

Hlavní hrdinové, kočovný herec Táta se svou alkoholickou ženou a dvěma synky, křižují Evropou, aby se pokusili nalézt staronový domov na březích Sázavy. Topolův dobrodružný román ze současnosti se dotýká v pestrobarevné mozaice otázek, které si lidé kladou odjakživa - víra, stárnutí, smysl života, láska -  i těch, které patří k právě žhavým – „stěhování národů“, politická korektnost, meze politiky…  A to vše vyprávěno svěžím, ironickým jazykem.  Citlivý člověk je komický i brutální, je to reportáž z odvrácené strany života, groteska o nacházení Boha a lidské jiskry v nejpustších brlozích, kniha o pouti, kde je oživující ingrediencí láska anebo touha po ní.

John Boyn: Chlapec v pruhovaném pyžamu

Brunovi se nechce opouštět starý dobrý pokojíček, školu a kamarády v Berlíně a stěhovat se do nového, osamělého a ponurého domu v tajemném místě jménem Aušvic. Jenomže Fíra, nadřízený Brunova tatínka, tak rozhodl a devítileté děti do podobných záležitostí nemají co mluvit. S kým si tady ale Bruno bude hrát? Z okna vidí jen vysoký plot a za ním občas podivné lidi, kteří všichni nosí pyžamo – i přes den! A pak se jednoho dne seznámí se stejně starým Šmuelem… Dva malí kluci na opačných stranách velkého plotu.

Jiří Padevět: Dotek Anthropoidu

Neobvykle koncipovaná kniha sestavená ze zpráv dobového tisku, policejních vyhlášek, výslechových protokolů gestapa a krátkých prozaických útvarů. Přibližuje způsob života v protektorátu Čechy a Morava a dusivou atmosféru Prahy v těžkém roce 1942.  Kniha je doplněna bohatým obrazovým materiálem.

Petr Jarchovský: Zahradnictví

Knížka od známého scénáristy Petra Jarchovského. Kdy by neznal filmy jako třeba Pelíšky, Musíme si pomáhat nebi Želary, k nimž napsal scénáře. A právě hrdinové Pelíšků znovu ožívají v jeho knize Zahradnictví. Rodinnou ságu tvoří 3 vzájemně propojené příběhy, které jsou zároveň i zfilmovány. Odehrávají z velké části v rodinném zahradnictví v Jaroměři a v taky v rodinném kadeřnickém salonu v Praze. Filmová trilogie i její literární zpracování jsou příběhem konkrétních lidí, kterým navzdory svízelné době a krutým osudům nechybí osvědčený autorův humor a nadsázka.