Exkluzivní Koncert bez smokingu

25.9.2017 / Další / Martina Klausová

V sobotu 30. září se na Classic Praha budeme v rámci Koncertu bez smokingu věnovat dozvukům 26. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který se konal mezi 14. červencem a 5. srpnem 2017. 

Jako každý rok se i letos představily špičky současné hudební scény a spojení krásných melodií s magickou atmosférou Českého Krumlova připravilo návštěvníkům řadu jedinečných letních zážitků.
Festival zůstal věrný své dramaturgické tradici a opět nabídl klasickou hudbu, šanson, muzikál i crossover. Na zahajovacím operním galakoncertě se představily dvě operní hvězdy – okouzlující sopranistka Angela Gheorghiu a sympatický tenorista Ramón Vargas.
Mezi další hvězdy letošního ročníku pak patřili např. španělský klavírista Javier Perianes, „Mág houslí a violy“ Julian Rachlin, trumpetista Marek Zvolánek, varhaník Pavel Svoboda, houslista Bohuslav Matoušek, peruánský kytarista Jesús Castro Balbii a v neposlední řadě violoncellista Mischa Maisky.

V sobotu 30. září ve 20 hodin na Classic Praha zcela exkluzivně – díky vzájemnému partnerství s Mezinárodním hudebním festivalem Český Krumlov - nabídneme část koncertu tohoto světově proslulého violoncellisty, který v Českém Krumlově vystoupil se svým recitálem 20. července, a to v krásných prostorách Maškarního sálu. Na klavír jej doprovodil korejský virtuos Chulhee Yoon. 

Mischa Maisky sám sebe pokládá za světoobčana - říká: „Hraji na italské cello s francouzským a německým smyčcem, rakouskými a německými strunami, má dcera se narodila v Paříži, starší syn v Bruselu a mladší v Itálii, jezdím v japonském autě, nosím švýcarské hodinky a indiánský náhrdelník. Doma se cítím všude, kde lidé dokážou ocenit a užít si klasickou hudbu.“ Jako exkluzivní umělec společnosti Deutsche Grammophon v průběhu 25 let Maisky nahrál na 30 nahrávek s takovými tělesy, jako je Vídeňská a Berlínská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr, Izraelská filharmonie, Pařížský orchestr a další. Jedním z nejvýznamnějších mezníků jeho kariéry se stal rok 2000, kdy se svým bachovským turné vystoupil na 100 koncertech. Jako projev svého hlubokého obdivu k dílu tohoto skladatele Maisky třikrát nahrál i jeho sólové suity. Maiského nahrávky se těší celosvětovému kritickému ohlasu a na svém kontě má nominace na prestižní ceny Echo, francouzské Grand Prix du Disque a Diapason d’Or či známé Grammy. Tento prvotřídní světový umělec je pravidelným hostem předních mezinárodních festivalů a spolupracoval s takovými dirigenty, jako Leonard Bernstein, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Lorin Maazel, James Levine, Vladimir Ashkenazy, Giuseppe Sinopoli nebo Daniel Barenboim. Uměleckými partnery Maiskému byli například Martha Argerich, Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Vadim Repin, Maxim Vengerov, nebo Julian Rachlin.

Chulhee Yoon patří mezi přední klavíristy Jižní Koreje a je uznávaný hudebníky i kritiky díky své precizní technice a virtuózní hře. Má rozsáhlé zkušenosti jako sólový pianista a pravidelně vystupuje s významnými korejskými orchestry. V současné době je – krom své hudební umělecké dráhy – i profesorem na Univerzitě Kookmin.

Na krumlovském koncertě zazněly nejprve v podání Mischy Maiského dvě Bachovy sólové suity a druhá polovina koncertu byla věnována hudbě Johannesa Brahmse. Otevřely ji dvě Brahmsovy písně v úpravě pro violoncello a klavír a poté zazněla Brahmsova Sonáta č. 1 e moll pro violoncello a klavír, op. 38. A právě tento brahmsovský program zazní v sobotním Koncertu bez smokingu. Na závěr pak zazní i drobný přídavek, kterým oba umělci uzavřeli setkání s českokrumlovským publikem. Na úvod sobotního večera pro vás navíc máme exkluzivní zdravici obou protagonistů tohoto recitálu.