Exkluzivní večer s Martinou Jankovou

15.5.2016 / Další / Martina Klausová
V pátek 20. května nabídne Classic Praha další ze svým mimořádných Koncertů bez smokingu, které připravujeme ve spolupráci s hudebním vydavatelstvím Supraphon. Věnován bude skvělé české sopranistce Martině Jankové.

Martina Janková patří k nejvýraznějším interpretkám mozartovského repertoáru současnosti. Od roku 1998 stálá členka souboru Curyšské opery ztvárnila většinu hlavních rolí v Mozartových vrcholných operních kusech (Despina v Così fan tutte, Pamina vKouzelné flétně, Zerlina v Donu Giovannim), a to vždy s velkým ohlasem jak u publika, tak u odborné veřejnosti. Kromě Curychu hostovala také v pařížském Théâtre des Champs-Elysées, pražském Národním divadle a ve Státní opeře a také v ženevském Grand Thèâtre. Pravidelně účinkuje na Salcburském festivalu. Vedle sólových recitálů (londýnská Wigmore Hall) se aktivně věnuje nahrávací činnosti.
V průběhu večerního koncertu v pátek 20. května na Classic Praha zazní ukázky ze čtyř alb, které Martina Janková vydala v minulých letech u Supraphonu. Nejprve to budou Skotské a velšské lidové písně pro hlas, housle, violoncello a klavír Josepha Haydna. Martinu Jankovou doprovodí na klavír Gérard Wyss, na housle Gauthier Burgunder a na violoncello Gunta Abele.
Poté se rozezní pět písní z Biblických písní Antonína Dvořáka. Na klavír doprovází Gérard Wyss.
Následovat bude Svatební kantáta barokního velikána Johanna Sebastiana Bacha. Jedná se o kantátu světskou, která pochází patrně z doby Bachova působení v Köthenu nebo dokonce ještě z Výmaru. Není známa konkrétní příležitost, ke které vznikla, mnohé však napovídá její text, který převážně v symbolické rovině a s využitím antické mytologie vypráví o jarním probouzení přírody a především o lásce. Martinu Jankovou doprovodí soubor Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse.
Závěr večera bude patřit hudbě Leoše Janáčka. Zazní ukázka z posledního CD Martiny Jankové, které nahrála pro Supraphon spolu s barytonistou Tomášem Králem a klavíristou Ivo Kahánkem. Toto CD přináší Ukvalskou lidovou poezii v písních a Moravskou lidovou poezii v písních Leoše Janáčka

Pokud byste se chtěli osobně setkat s Martinou Jankovou, máte mimořádnou příležitost v pondělí 23. května ve 14 hodin v nové prodejně Supraphon musicpoint na Jungmannově náměstí 17 na Praze 1. Vstup je zdarma.

Janková