Flashback červen 2021

Balet Národního divadla se vrátil na jeviště, ožila i činohra Národního divadla, zčásti online, zčásti s publikem jsme si užili Pražské jaro a začaly Shakespearovské slavnosti. To je jen zlomek dění v pořadí šestém měsíci tohoto roku.

Na jeviště se po dlouhé době útlumu zaviněného pandemií konečně vrátili tanečníci baletního souboru Národního divadla. V úterý 8. června se tak stalo ve Státní opeře v jedné ze čtyř repríz ikonického klasického baletu v choreografii Johna Cranka Labutí jezero. Červnová představení byla zároveň na dlouhou dobu jedinečnou příležitostí užít si tento klasický baletní titul. Bývá beznadějně vyprodaný.

Balet Národního divadla v červnu uvedl ještě světovou premiéru inscenace Phoenix. Zkoušelo se odděleně, v maskách. I takové komplikace podle sólistky baletu ND Kristýny Němečkové přebyly první dojmy po premiéře: "Bylo to krásný zase po delší době na jevišti před lidmi a byl to moc hezký pocit."
A jak Kristýna Němečková vnímala hudbu Richarda Wagnera, která je součástí jedné z choreografií komponovaného večera Phoenix:
"Neskutečné, ta Wagnerova hudba mě úplně pohltila, jako by odkrývala něco v nás hluboko skrytého, jako kdybych cítila absolutní lásku, která až mrazí."

Novou inscenaci pro červen nachystala také činohra Národního divadla. Téma: „staří lidé a život v domovech pro seniory“. Vystoupení s názvem Duchové jsou taky jenom lidi bylo online. Originální způsob provedení přiblížila ve vysílání režisérka Kamila Polívková:
"Na tom formátu, říká se tomu i panoramatické video, je zajímavé to, že diváka nestaví do role pasivního pozorovatele, ale vlastně on sám může určovat, kam, nebo na co, nebo na koho se dívá. Ta 360ti stupňová kamera totiž snímá veškerý viditelný okolní prostor a divák je tedy svým způsobem součástí dění, nebo se může cítit být součástí dění."

Na závěrečném koncertu Pražského jara 3. června vystoupil tenorista Petr Nekoranec. V Obecním domě za doprovodu České filharmonie. Ve vysílání Marku Šulcovi přiznal, že se na publikum moc těší:
"Velice, velice těším. Bude to vlastně druhý sice koncert s publikem po koronavirové pandemii, ale opravdu už publikum chybělo a zpívání a chyběla identita, jelikož jako umělci dáváme tomu všechno a v momentě, kdy jsme nemohli vystupovat, tak to opravdu chybělo."

11. června se rozběhl 17. ročník festivalu Prague Proms. Letos pořadatelé s ohledem na epidemickou situaci připravili 14 koncertů, a to výlučně s domácími umělci.

Je 28. června a v Královské zahradě Pražského hradu začínají očekávané Letní shakespearovské slavnosti. Premiérou hry Bouře v režii autorské dvojice Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, dvojice SKUTR. Slavnosti si v létě diváci užijí i v dalších městech - Brně, Ostravě a v Bratislavě.

A v červnu jsme se také dozvěděli, jak velkolepý bude jubilejní 30. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Proběhne v termínu od 4. do 18. září. Program zahájí galakoncertem pěvec Plácido Domingo se svými hosty. Na festivalu také vystoupí basbarytonista Adam Plachetka, houslistka Leticia Moreno, nebo jazzová legenda Billy Cobham.

A program zveřejnili i pořadatelé mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu. Tradiční multižánrová přehlídka bude od 19. října do 22. listopadu v nejrůznějších pražských sálech. Hvězdami budou mj. houslista Gidon Kremer, držitelka Gramy zpěvačka Caroline Shaw a devadesátiny na festivalu oslaví hudebník Jiří Suchý.

Novým šéfdirigentem Západočeského symfonického orchestru v Mariánských Lázních se stal přední český hornista Radek Baborák. Smlouvu s orchestrem, který tento rok slaví 200 let od svého založení, podepsal na čtyři roky s možností prodloužení. Baborákův inaugurační koncert bude 10. září.

Třetím laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let se stal houslista a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček. V rámci koncertu na zámku Sychrov, kterým první český orchestr ukončil svou 125. sezonu, mu cenu předala manželka Jiřího Bělohlávka Anna Fejérová.

Červnové události připomněla a klidné první červencové dny přeje Magdalena Korcová.

Foto: Profimedia

Podcast