Flashback duben 2021

Další měsíc je za námi. Pojďme si tedy připomenout, co zásadního se v dubnu odehrálo.

Devátého ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro Roman Bělor oznámil změny v programu 76. ročníku. Na období mezi 12.-tým květnem a 3.-tím červnem slíbil dvacet tři koncertů. Pokud to platná protikoronavirová omezení umožní, budou všechny koncerty s diváky v sálech. Veškerá vystoupení budou moci shlédnout diváci také doma, a to bezplatně v přímém přenosu na webu Pražského jara

14. duben pak potěšil zejména sopranistku Gabrielu Beňačkovou a dirigenta Jakuba Hrůšu. Oba převzali v Rudolfinu během koncertu nazvaného Jarní hvězdy České filharmonie III. Cenu Antonína Dvořáka, která se uděluje za dlouholetou propagaci české hudby doma i v zahraničí. Hrůša k ocenění uvedl:

"Každá cena potěší, každá cena je pohlazením pro duši a vybídkou k další práci, to je vždycky báječná věc. Ale je pravda, že tahle cena, vzhledem k tomu, kteří ji dostali přede mnou, jaké osobnosti, není jich mnoho - ona není zatím tak dlouho trvající - ale kvalita těch osobností je nebeská, a jméno Antonína Dvořáka reprezentuje moji celoživotní vášeň a vážím si toho a jsem hrozně rád, že takovou cenou se můžu těšit."

16. dubna vedení Pařížské opery oznámilo, že jejím příštím hudebním ředitelem bude populární venezuelský dirigent Gustavo Dudamel. Do funkce by měl nastoupit 1. srpna. Ředitel opery Alexander Neef o něm řekl: „Jsem šťastný že Gustavo přijal mou nabídku. Je jedním z nejtalentovanějších světových dirigentů. Jeho nadšení pro umělecké i vzdělávací projekty a jeho přesvědčení, že kultura by měla být dostupná všem, nám dodá nový impuls."

V pondělí 19. dubna Česká filharmonie představila 126. sezónu. Zahájí ji 29. září i s případnými omezeními. Generální ředitel filharmonie David Mareček v našem vysílání lákal na výjimečná jména:

"Mezi instrumentalisty zajímavý bude určitě cellista Sheku Kanneh-Mason, který se tedy proslavil v uvozovkách tím, že hrál na svatbě Harryho a Meghan, ale jednak je to BBC umělec roku a je to cellista, který natočil Elgara se Sirem Simonem Rattlem a Londýnským symfonickým orchestrem, a právě ten koncert bude hrát i s Jakubem Hrůšou a Českou filharmonií; dalším debutantem je klavírista Víkingur Ólafsson, který se Semjonem Byčkovem zahraje Mozartův klavírní koncert."

Mezi dirigenty se pak objeví jména jako Alain Altinoglu nebo Michael Tilson Thomas, který s Českou filharmonií dosud nevystupoval. Rezidenční umělkyní bude klavíristka Yuja Wang. Orchestr se chystá i na velké turné po evropských městech, zavítat chce například do Vídně, Berlína nebo Londýna.

24. dubna oslavila 210. narozeniny Pražská konzervatoř. První školní rok v ní začal roku 1811. Přímým impulsem k založení bylo tehdy provolání pražské hudbymilovné šlechty z 25.dubna 1808. Pražská konzervatoř vše oslavila online koncertem a z koncertní síně na Dvořákově nábřeží zazněly skladby Telemana, Chopina, Mozarta i Angelise.

Z událostí v pořadí čtvrtého měsíce roku 2021 je to vše, připomněli vám je Martina Hoblová a Luděk Khebl.

Foto: Profimedia

Podcast