Flashback květen 2021

Pátý měsíc byl už o něco veselejší. V sedmi krajích včetně Prahy se od 3. května začali vracet návštěvníci do výstavních síní, muzeí a do některých památkových objektů.

V Praze se do první vlny zapojila například Staroměstská radnice, Petřínská rozhledna nebo areál Pražského hradu. Některá muzea v době svého uzavření připravovala nové expozice. Národní technické muzeum připravilo unikátní exponát sportovní Tatry T-815 Puma, se kterým posádka Karla Lopraise třikrát vyhrála kategorii kamionů v soutěži Rallye Dakar.

Poté přišlo úterý 4. května. Národní galerie Praha otevřela výstavu s podtitulem Snící rebelka jedné z nejvýznamnějších českých umělkyň 20. století – Toyen. Až do 15. srpna jsou ve Valdštejnském paláci k vidění autorčiny obrazy, kresby, koláže i ilustrátorské práce. Podrobnosti přidala tisková mluvčí galerie, Eva Sochorová:
"Jedná se tedy o velkou retrospektivní výstavu malířky Marie Čermínové, zvané Toyen, a nachází se zde mnoho mezinárodních zápůjček ve spolupráci se dvěma institucemi z Hamburku a Paříže a návštěvníci zde budou moci vidět například i cyklus Sedm mečů, který nyní takto pospolu příliš často k vidění a nám se podařilo z tohoto cyklu získat pět děl."

Poprvé od října loňského roku zahrála Česká filharmonie před živým publikem 10. května. V Dvořákově síni Rudolfina sedělo 350 diváků s platnými PCR testy. Filharmonie pod taktovkou Semjona Byčkova oslavila i 125 let od svého založení. Přímý přenos mohli sledovat diváci ČT art a na sociálních sítích.

V podstatě celý měsíc se pak nesl v duchu Pražského jara. Zahájení festivalu proběhlo 12. května a cyklus symfonických básní Má vlast od skladatele Bedřicha Smetany přednesl soubor Collegium 1704. 76. ročník probíhal oproti loňsku z části s publikem a z části online, jak v pořadu Hudba v miléniu doplňoval ředitel festivalu, Roman Bělor:
"Kamery si mohly dovolit to, co normálně na koncertech nemohou, blízko k divákům, snímání třeba z pojezdů; bylo to takové filmové a televizní snímání studiové, více než koncertní. A právě v rámci toho jsme, myslím, se jaksi poučili o tom, že se dají dělat věci jinak a že bychom je rádi v budoucnu dělali jinak i s diváky. Což ostatně je i případ letošního ročníku."

Mezi stěžejní koncerty letos patřilo šest které se uskutečnily s diváky. Jednalo se o vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Českého filharmonického sboru Brno, PKF-Prague Philharmonia a závěrečného koncertu České filharmonie, který ale proběhl až v červnu.

20. května zazněl zahajovací koncert 20. jubilejního ročníku festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava. Diváci si vychutnali Symfonii č. 7 Gustava Mahlera v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava. Dirigoval Marek Štilec. Festival pokračuje i tento měsíc, a to například koncerty Smetanova tria nebo Českého filharmonického sboru se sbormistrem Petrem Fialou.

27. května zahájil svůj program Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. V Moravskoslezském kraji nabízí do 1. července 15 koncertů a řadu dalších doprovodných programů. Jako první vystoupili brněnští filharmonici pod taktovkou Američana Dennise Russela Daviese a s mexickým violistou Adolfem Alejem. Zazněla Janáčkova Sinfonietta a Harold v Itálii Hectora Berlioze. Jednou z novinek letošního ročníku je mistrovský kurz – konzultace provádí Ivo Kahánek.

Od vedení Českého rozhlasu se 26. května dozvídáme, že šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Symfonického orchestru Českého rozhlasu bude od sezony 2022/2023 Petr Popelka. Smlouvu podepsal na dobu tří uměleckých sezón. Nahradí dosavadního šéfdirigenta a uměleckého ředitele Alexandra Liebreicha. Pozici hlavního hostujícího dirigenta obsadí Robert Jindra, který vystřídá Marka Šedivého.

Festival převážně starší hudby Concentus Moraviae 2021 začal v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Valticích na Břeclavsku 27. května. Vystoupilo duo Kchun, tedy tenorista Martin Prokeš a barytonista Marek Šulc. Následovaly hned další dva koncerty - v románském kostele v Řeznovicích na Brněnsku a v Humpolci v kostele svatého Mikuláše. Letošní ročník má podtitul Hudba jako na dlani a většina koncertů bude až tento měsíc – tedy v červnu.

O den později, tedy 28. května, se v rámci Noci kostelů otevřelo přes 1200 objektů po celé republice. Kromě kostelů, zvonic, věží nebo klášterních zahrad si návštěvníci prohlédli i sakristie nebo krypty. A mohli si zkusit zahrát na varhany. Pořadatelé zpřístupnili i jindy nedostupné památky a připravili téměř 4 a půl tisíce programů. Tématem 13. ročníku byla ekologie.

Květen přinesl i smutnou zprávu. 19. května zemřel ve Vídni světoznámý dirigent českého původu Martin Turnovský. Během své bohaté hudební kariéry vedl například Newyorskou filharmonii, Clevelandský orchestr, Detroitský symfonický orchestr nebo Londýnskou filharmonii. Před svou emigrací do Rakouska šéfoval v Československu v 60. letech 20. století Plzeňský rozhlasový symfonický orchestr. Po svém návratu do vlasti po roce 1989 stál v letech 1992-1996 v čele Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Z májového měsíce tohoto roku je to vše, pěkný červen vám přejí Luděk Khebl a Martina Hoblová.

Foto: Profimedia

Podcast