Flashback leden 2021

První koncert České filharmonie, nový šéf Laterny magiky i narozeniny Plácida Dominga.

Psal rok 1896. Čtvrtého ledna, půl osmé večer. V Rudolfinu začínal koncert. A neřídil ho nikdo jiný než Antonín Dvořák. Právě tehdy se začala psát historie České filharmonie. Od té doby uplynulo 125 let. Jméno Antonína Dvořáka a jeho skladby provázejí filharmonii po celou dobu její existence.
Pandemie letos oslavy nedovolila, proč ale nezmínit jména s Českou filharmonií spjatá: Václav Talich, Raffael Kubelík, Karel Ančerl, Václav Neumann, Jiří Bělohlávek...
K výročí si filharmonie nadělila kampaň. Pro televizi, internet i tisk. Autorem je reklamní tvůrce a režisér Martin Krejčí. Ústřední myšlenkou televizních spotů je zrození hudebních nástrojů z chaosu nepatrných částic….. Představte si zlomky a úlomky nástrojů poletujících a levitujících ve tmě…. Skladby Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů ke spotu vybrali a upravili Marek Doubrava a Jan P. Muchow. Nahrávání se ujala filharmonie pod taktovkou Ondřeje Vrabce, o vizuál se postaralo Studio Najbrt.

V kalendáři je 11. 1. 2021. Laterna magika oznamuje, že se jejím novým uměleckým šéfem stává mim, režisér, pedagog a držitel Ceny Thálie Radim Vizváry. První premiéra, kterou Laterna pod jeho vedením uvede, se zkouší. Inscenace se jmenuje Zázrak (s)tvoření.

Ve stejný den přichází další zpráva. Od roku 2023 bude řídit Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu britský dirigent Simon Rattle - jeden z nejslavnějších dirigentů současnosti. K České republice a české hudbě má blízko, manželkou je mezzosopranistka Magdalena Kožená, zásadně ho ovlivnil český dirigent Rafael Kubelík a slabost má pro tvorbu skladatele Leoše Janáčka.

18. ledna se vyhlašovaly nominace cen České filmové a televizní akademie Český lev.
Nejvíce jich získalo drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Patnáct. Velké šance mají - podle člena akademie - Ondřeje Zimy i tyto snímky: "Další v pořadí jsou filmy Havel a Šarlatán, které získaly po čtrnácti nominacích a za nimi jsou pak minisérie Herec se 7 nominacemi a film Modelář." , říká Zima.
Cenu filmových fanoušků si odnesl snímek V síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka, který k tomu uvedl: "Já mám pochopitelně radost, že jsme byli oceněni, protože ono to nasvěcuje ten film a to téma díky tomu může proniknout k většímu počtu diváků. Film V síti bude brzy uveden na obrazovce České televize a doufám, že díky tomu se dostane i do domácností, kam by nepronikl, protože by ti lidé třeba do kina nikdy nevyrazili."
Kdo Lvy získá, se dozvíme 6. března. Ceremoniál, byť netradiční, se odehraje ve Dvořákově síni Rudolfina.

Jaká událost se pojí s datem 21.ledna netřeba připomínat. Osmdesátiny oslavil španělský operní pěvec Plácido Domingo.
A protože jsme si - o šest dní později 27.ledna - připomínali 265 let od narození Wolfganga Amadea Mozarta, nelze opomenout události roku 2019. Právě v tomto roce, tedy před dvěma lety, sedma-dvacátého první Plácido Domingo dirigoval ve Stavovském divadle koncert "Mozartovy narozeniny".

Koncertní sály a divadla jsou zavřená. Zásadní premiéra - byť bez publika - se odehrála 30. ledna ve Státní opeře Praha. Opera Rigoletto Giuseppe Verdiho. Sledovali jsme ji na ČT art. Režie se ujala česká rodačka Barbora Horáková Joly, držitelka prestižního ocenění International Opera Awards 2018 v kategorii Objev roku.

V lednu se v oblasti kultury mluvilo ještě o těchto osobnostech. Rozloučili jsme se herečkou Hanou Maciuchovou, filmovým a televizním režisérem Františkem Filipem nebo hudebním skladatelem, pianistou a literátem Pavlem Blatným.

Lednové události na rádiu Classic Praha vám připomněli Martina Hoblová a Luděk Khebl.

Souhrn připravila redakce zpravodajství Classic Praha.

Foto: Wikipedie (Ralf Roletschek)

Podcast