Flashback říjen 2021

Je tu první listopadový den a s ním ohlédnutí za událostmi desátého měsíce tohoto roku. Cenu Thálie obdržela Edita Randová.


I letos činohra Národního divadla připravila festival Pražské křižovatky. Od 4.října měli návštěvníci mimo jiné možnost seznámit se s kolumbijským souborem Mapa Teátro. Ve vysílání o něm mluvila šéfdramaturgyně Činohry Národního divadla Marta Ljubková:
„To představení se jmenuje La luna en el Amazonas, neboli Měsíc v Amazonii, a to „měsíc“ tam znamená čas, ale taky třeba to nebeské těleso, a oni začali zkoumat – protože oni sami sebe označují jako jakési divadelní kartografy – začali zkoumat život skupiny v amazonském pralese, která se úplně izolovala a po několik staletí žila prostě bez kontaktu s okolním světem.“

Je 6.října a radují se ti, kteří sledují dění v jedné z nejznámějších amerických koncertních síní, Carnegie Hall. Síň na Sedmé avenue v New Yorku opět ožívá. Každoročně se zde koná zhruba 250 představení. Tedy pokud není pandemie. Pro živé publikum se v síni nehrálo od března 2020. Šestého října 2021 se po roce a půl opět budova znovu otevřela milovníkům klasické, jazzové i populární hudby.

Iva Janžurová, Jitka Molavcová, Alois Švehlík, Ivan Kačer nebo Jaroslav Satoranský. Jen zlomek jmen umělců, kteří 9.října obdrželi Ceny Thálie. V kategorii Opera si cenu převzala mezzosopranistka Eva Randová.

Je 13.října a nejstarší československá folková skupina Spirituál kvintet ve vyprodané Lucerně odehrála poslední ze série čtrnácti rozlučkových koncertů. Ukončila tak šedesátiletou koncertní kariéru. Bilancoval i kytarista Jiří Holoubek:
"Jsem přesvědčen, že nikdo z nás, kteří dnes večer stáli na té scéně a hráli v Kvintetu, ať 10, 15, 20 nebo 60 let, už nikdy nic podobného v muzikantském životě nezažije. Je to neopakovatelné a já jsem kdysi slyšel, jak někdo řekl, že Spirituál kvintet není jenom kapela, ale že to je kulturní a sociální fenomén. Když jsem byl členem Kvintetu, tak bych se tomu bránil. Ted už můžu říct, že souhlasím."
Dva týdny poté, 26.října, v 78 letech zemřel Jiří Cerha, dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal.

14.října milovníky baletních představení Národního divadla potěšila ve Státní opeře premiéra komponovaného tanečního večera připomínajícího tvorbu tří významných světových choreografů současnosti. Projekt s názvem Forsythe-Clug-McGregor je triptychem z děl Williama Forsytha, Edwarda Cluga a Wayna McGregora.

15. října vychází životopis šansoniérky Hany Hegerové. Jmenuje se Carmen. Podtitul zní Skutečný život Hany Hegerové. Je to jediná autorizovaná kniha o jejím životě, autorem je Tomáš Padevět, který patřil k nejbližším přátelům zpěvačky:
"Na ní, participovala právě přímo paní Hegerová. To znamená, že jsem si s ní dlouhých deset let chodil povídat domů. My jsme se znali už od roku 1988, nebo 1987, ale takhle intenzivně a záměrně si povídat do knihy, to je právě ta jedinečnost tohoto dokumentárního románu."

18. října uvádí Pražský komorní balet večer nazvaný Zabiják život složený z choreografie člena Národního baletu Marka Svobodníka a choreografa, režiséra, tanečníka a pedagoga Petra Zusky. Tvořili na hudbu českých skladatelů Josefa Suka a Antonína Dvořáka.

Tentýž den přichází smutná zpráva. Ve věku 74 zemřela v Zürichu slovenská sopranistka Edita Gruberová. Neuvěřitelných 52 let uchvacovala operní publikum na celém světě. Podmanila si diváky v New Yorku, Miláně, Paříži, Mnichově, Salzburku a dalších světových metropolích.
Za celou svou kariéru si vybudovala věrné publikum po celém světe, mluvila o něm v pořadu Hudba v miléniu s Markem Šulcem:
"No je to úžasný pocit, protože je to též určitý dlouhý proces, který se uskutečnil v mém životě. Vlastně za dva roky budu mít padesáté výročí vystupování v opeře a vůbec vystupování, tedy půl století. Takže za půl století jsem měla dost času si vybudovat určité publikum a to jsou skutečně fanouškové, kteří říkají: „Ale my už v té roli ani jinou nemůžeme poslouchat ...“. Ale já říkám: „Ano, však musí přijít noví a přijdou nové síly, nové zpěvačky…“ „Nene, to už je pro nás tabu…“

Je 21. října a do Prahy zavítal americký spisovatel Dan Brown. Autor bestselleru Šifra mistra Leonarda se v Obecním domě představil jako knižní autor, ale také jako skladatel.

O den později, 22. října, dostal čestný doktorát Akademie múzických umění slovenský herec, režisér a pedagog Martin Huba. A to za zásadní přínos k rozvoji oboru herectví, režie činoherního divadla a pedagogiky herectví.

Ve stejný den zemřel nizozemský dirigent Bernard Haitink. Patřil k velkým osobnostem klasické hudby poválečné éry. Bylo mu 92 let.

24.října se udělovaly Ceny ministerstva kultury a státní ceny. Odneslo si je osm osobností české kultury. Mezi nimi například Miloslav Topinka. Získal cenu za literaturu. Dále překladatelka Alena Morávková, výtvarnice Adéla Matasová nebo scenárista, herec a spisovatel Zdeněk Svěrák. Cenu za přínos v kinematografii a audiovizi dostala in memoriam filmařka Ester Krumbachová.

Kühnův smíšený sbor vyhlásil unikátní soutěž zaměřenou na vznik nových sborových skladeb. Záštitu na projektem Platform for Singing převzal přední soudobý norský skladatel, emeritní profesor Norské hudební akademie Lasse Thoresen. Pro koho je soutěž určená, popsala ve vysílání šéfredaktorka hudebního nakladatelství Bärenreiter Eva Velická:
"Vyhlašujeme tuto soutěž pro všechny české skladatele, kteří nám mohou předložit svou skladbu pro smíšený sbor, tedy soprán, alt, tenor a basů, ale podmínka je a capella, čili díla bez doprovodu, zhruba kolem deseti minut. A další omezení vlastně nejsou, co se týká textu nebo potom obsazení v nějakých jednotlivých částech. To už je na skladateli."

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odehrál v Den vzniku samostatného československého státu, tedy 28. října, Koncert pro Republiku. Jako každý rok zazněla v tento státní svátek kompletní Má vlast Bedřicha Smetany. Taktovky se ujal mladý dirigent Robert Kružík.

Ohlédnutí za říjnovými událostmi připravili Magdalena Korcová a Luděk Khebl.

Foto: Profimedia

Podcast