Flashback srpen 2021

Srpen byl plný kulturních událostí - proběhla Letní Letná i Karlovarský filmový festival; Opera ND zahájila sezónu Donem Giovannim a šéf Činohry ND vysvětlil důvody svého předčasného odchodu.

V srpnu Praha hostila mj. Festival Letní Letná. Letos ho navštívilo přes 50.000 lidí. Divácky nejúspěšnější byla francouzská představení. Z vyprodaných sálů se ale těšily i tuzemské novocirkusové ansámbly. Bohatý program nám v průběhu konání Letní Letné vždy přibližoval ředitel festivalu Jiří Turek:
„Máme zajímavé představení, je to francouzská compeny, představení se jmenuje Résiste. Je to vlastně taky provazochodkyně s hudebním doprovodem, který bude jako open-air představení. Každý den jsou tam výtvarné dílny, spolupracujeme s Městskou knihovnou, můžou si tam lidi číst, dále pak jsou tam různé interaktivní hračky, které sem dodali hosté ze Španělska.“

Pražský magistrát spolu s Institutem plánování a rozvoje vyhlásil architektonickou soutěž na podobu nové filharmonie u metra C Vltavská. Vítěze porota vybere příští rok v květnu. Soutěžící se můžou hlásit do 30. září letošního roku a autoři oceněných návrhů si na tzv. skicovném rozdělí 18 milionů korun. Celkově má budova stát přes 6 miliard. Na financování by se podle představ města měl podílet magistrát, stát i soukromí investoři.

A o České filharmonii se v srpnu mluvilo ještě jednou. Absolvovala první zahraniční turné 126. sezony. 26. a 27. srpna vystoupila na festivalu v rakouském Grafeneggu. Zazněly mj. Pátá symfonie Gustava Mahlera nebo Osmá symfonie Antonína Dvořáka a Druhý klavírní koncert Johannese Brahmse.

Šéf Činohry Národního divadla Daniel Špinar se v srpnu rozhodl, že na sociálních sítích vysvětlí důvody, kvůli kterým předčasně opustí funkci. Podle ředitele Národního divadla Jana Buriana se činohra pod jeho vedením změnila na autorské divadlo, Špinar naopak kritizuje současnou podobu českého divadla. Divadelní prostředí je podle něj plné strachu, trafik a manipulace.
„Já si myslím, že to jsou opravdu žáby na prameni. Že vlastně já jsem si celou dobu kladl otázku, proč je ta česká divadelní scéna tak strašně taková jako křečovitá, proč se tam víc politikaří, než se přemýšlí o divadle a o umění, a to jsou věci, který musí nějak se teď prodrat ven a musí se o tom alespoň začít vést diskuse. A to snad se teďka naštěstí daří. Protože já jsem se v létě opravdu zhroutil a myslím si, že - a teďka budu potřebovat nějaký čas, abych vůbec se dostal do nějakého klidu. A to že o tom vůbec můžu mluvit, že nemám strach o tom mluvit, je strašně osvobozující.“

Karlovy Vary hostily 55.tý ročník mezinárodního filmového festivalu. Přijeli britský herec, držitel dvou Oscarů Michael Caine, herec a režisér Ethan Hawke. Hlavní hvězdu letošního ročníku představil prezident festivalu Jiří Bartoška:
„Karlovarský festival připravil poctu herci, režisérovi, producentovi, který spolupracoval s tak velkými režiséry jako jsou například Jim Jarmuchsch, Tim Burton, Terry Gilliam a s mnoha dalšími. Za svou kariéru získal tři nominace na Oscara, je držitelem Zlatého globu. Je nám ctí, že hostem letošního Karlovarského festivalu bude Johny Depp.“
Z českých tvůrců festival ocenil režiséra Jana Svěráka, také držitele Oscara.

Národní divadlo se 12.tého srpna po 140 letech znovu ocitlo pod proudem vody z hasičských stříkaček. Historická budova tentokrát nehořela, instituce jen ukázkou zásahu hasičů připomněla přihlížejícím lidem výročí požáru z roku 1881. Jak to tehdy vypadalo, nám přiblížil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka:
„Ten oheň zpozoroval hasič při obchůzce divadlem, včas sepnul ten hlásič v té budově, ale ve stejný okamžik nahlásil požár vlastně i strážník z Poštovské ulice. Když v té centrále hasičů zaznamenali místo kódu „Národní divadlo“ jen nějakou čáru v té Morseově abecedě a nepoznali, kde hoří. To znamená, že oni tam opravdu přijeli po půl hodině nějakého opakovaného hlášení. A půl hodina je, zvlášť když nemáte výškovou techniku a přijede tam jenom dvanáct hasičů, tak to je prostě opravdu pozdě a už ten požár se už dál rozšiřoval…“

A mluvilo se také o nadcházející sezoně Opery Národního divadla. Na svých třech scénách uvede hned 11 premiér. 28.srpna měl premiéru ve Stavovském divadle Don Giovanni. Proč padla volba právě na slavnou Mozartovu operu vysvětloval umělecký ředitel Per Boye Hansen:
"Volba vytvořit novou produkci Dona Giovanniho byla celkem jasná, tato opera totiž patří Praze. Vidět a slyšet tento kus s naším orchestrem a v budově, kde měl v roce 1878 Don Giovanni premiéru, je opravdu neuvěřitelný zážitek. Myslím, že by to měl každý risknout a přijít se podívat."

Začal také 10. ročník Pražských klarinetových dní. Oblíbený hudební festival s mezinárodní účastí až do 5. září obohatil konec léta v hlavním městě. Do programu zařadil i 4 koncerty pro veřejnost. Na koho se účastníci mohli těšit, nám řekl proděkan HAMU a klarinetista Irvin Venyš:
„Skvělí lektoři Harri Mäki ze Sibeliovy akademie, Ernesto Molinari z univerzity v Bernu, Mariko Furukawa, klavíristka též ze Sibeliovy akademie, a například Clarimonia Ensemble, ale především si vážíme toho, že na letošní mistrovské kurzy dorazilo 17 aktivních účastníků a jsou v podstatě z celé Evropy, dokonce i z Asie, což je v podstatě malý zázrak v této době.“

Hudební a kulturní události měsíce srpna pro vás shrnuli Magdalena Korcová a Luděk Khebl.

Foto: Letní Letná: La Strada Graz, Nikola Milatovic, Resist
Foto: archiv festivalu

Podcast