Flashback únor 2021

Udělování Cen české filmové kritiky, AMU a nová rektorka, premiéra Toscy na internetu.. to je jen zlomek událostí měsíce února.

Druhého druhý jmenoval prezident Miloš Zeman na Pražském hradě Ingeborg Radok Žádnou rektorkou Akademie múzických umění. V pořadu Hudba v miléniu na Classic Praha mluvila mj. o tom, že chce klást důraz na lepší připravenost absolventů pro profesní život a obecně na smělejší vykročení AMU směrem k moderní praxi. Novou rektorku získává AMU v roce, kdy zároveň slaví 75té výročí. Oslavy bohužel poznamenala pandemie, a tak Ingeborg Radok Žádná v rozhovoru vyjmenovala alespoň ty, které by se rušit neměly:
„Zatím jsme natočili 75 videopřání různých absolventů, pedagogů, studentů AMU, na letní měsíce chystáme výstavu o historii AMU a jednotlivých fakult, ta výstava by měla být veřejně přístupná na Kampě. Celé ty oslavy by měly zakončené, a to už snad se nám podaří, slavnostním koncertem v Rudolfinu 8. října.“

AMU má novou rektorku, Národní knihovna nového generálního ředitele - Tomáše Foltýna. Funkce se ujme v květnu. Dosud v knihovně vedl Odbor správy fondů. V konkurzu, z pěti zájemců, si Tomáše Foltýna vybral ministr kultury Lubomír Zaorálek. Podle něj Národní knihovnu po letech povede knihovník - odborník, který ji zná jako málokdo a má jasnou představu, kam a jak tuto důležitou státní instituci posunout, zmodernizovat.

Divadla jsou pro publikum nadále zavřená. A tak Národní divadlo moravskoslezské uvedlo premiéru opery Tosca od Giacoma Pucciniho alespoň prostřednictvím televizní obrazovky a internetu. 13. a 15. února připravilo živé přenosy z Divadla Antonína Dvořáka. Diváci mohli operu sledovat v televizi, a to v italštině s českými titulky. Inscenaci režíroval sám ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. Hudební nastudování si vzal na starost Marek Šedivý, který zároveň řídil orchestr. V roli Toscy se objevila držitelka Ceny Thálie, uznávaná německá sopranistka Maida Hundeling.

Nezahálí ani Národní divadlo v Praze. Na webu uvedlo film Očitý svědek. Formou moderních hraných výpovědí zpracovává poválečný masakr na návrší u Přerova zvaném Švédské šance, kde bylo zabito 265 karpatských Němců, Maďarů a Slováků – většinou žen a dětí. Svůj pohled na děj přiblížil Radiu Classic Praha i člen činohry Národního divadla David Matásek:
„Je to vlastně dokumentární drama, kde se vzaly přímý výpovědi svědecký očitých svědků - podle toho se to taky jmenuje – a ti lidé jenom suše popisují, co dělali. Samozřejmě se každá z těch postav snaží nějak vyvinit z tý hrůzy, kterou viděli a kterou dopustili vlastně…Je to o tý tenký hranici, kde končí svědek a začíná viník, protože nezabránění zlu je vlastně souhlas s tím zlem.“

A udělovaly se Ceny české filmové kritiky. Bez diváků, v Divadle Archa. Jmenujme alespoň některé úspěchy… Nejlepším filmem roku 2020 se stalo černobílé historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Kromě úspěchu v hlavní kategorii snímek vynesl i ocenění pro nejlepší herečku Magdaléně Borové. Film Agnieszky Holland Šarlatán obdržel cenu za režii. Díky Ivanu Trojanovi pak i za nejlepší mužský herecký výkon. Za nejlepší dokument kritici považují počin Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti.

Také v měsíci únoru jsme se loučili se dvěma osobnostmi. Ve věku 96 let zemřela v Hodoníně emeritní sólistka opery Národního divadla Libuše Domanínská. Proslavil ji zvučný soprán. Působila deset let ve Státním divadle v Brně, kde nastudovala 40 rolí, a 35 let v pražském Národním divadle, kde vytvořila 50 rolí. Věnovala se i koncertní činnosti a často zpívala v zahraničí. Léta spolupracovala s rozhlasem a s televizí. V roce 1997 získala cenu Thálie za celoživotní mistrovství. Za svou dlouhou kariéru Libuše Domanínská vychovala mnoho talentů.

A v 79ti letech zemřel legendární americký jazzový klavírista a skladatel Chick Corea. Byl jednou z největších ikon současného jazzu, o čemž svědčilo i to, že se stal čtvrtým nejčastěji nominovaným umělcem v historii cen Grammy. Um slavného klavíristy jsme mohli obdivovat i my, v červenci 2018 hrál na festivalu Prague Proms v Obecním domě. Doprovázel ho tehdy Český národní symfonický orchestr. Ve stejném roce v květnu zakončil jarní koncertní blok brněnského JazzFestu.

Únorové události na rádiu Classic Praha vám připomněli Martina Klausová a Luděk Khebl.
Souhrn připravila redakce zpravodajství Classic Praha.

Foto: AMU

Podcast