Jak na zábavné učení bez memorování?

11.4.2016 / Další / Martina Klausová

Jak na zábavné učení bez memorování? Pomůže ScioCamp Jak na učení!

Mnoho dětí se učí, ale nenaučí. Co jim může bránit? Ve škole musejí vstřebat mnoho informací a často přitom využívají memorování a biflování. Tato metoda nemá s opravdovým a dlouhodobým  učením nic společného. Zábavné a efektivní učení podporuje vnitřní motivaci a využívá techniky, které se děti mohou naučit na ScioCampu Jak na učení.

Děti se od malička učí přirozeně, rády a neuvěřitelným tempem.  Učí se při všech činnostech, které dělají. Ať je to hra, pomáhání rodičům nebo jakékoli objevování. V předškolním věku neřeší, že by pro ně učení bylo něco, co jim nejde nebo je otravuje. Mají vnitřní motivaci k tomu, aby něco dokázaly. S nástupem do školy pak ale často nastává zvrat. Obrovské množství informací, které musejí vstřebat a vnější motivace odměnami, tedy známkami, pochvalami a podobně, nebo naopak tresty, jako prasátka či černé puntíky, dělají z učení nepříjemnou povinnost, která v dětech někdy až vyvolává strach. Ve škole se navíc neučí ten nedůležitější „předmět“ – jak se učit. Naštěstí ale existují speciální kurzy, tzv. ScioCampy Jak na učení, na kterých se to děti naučí. Děti na nich zjistí, že učení může být zábava, učí se různé techniky učení a dokážou si tak lépe osvojit nové znalosti a dovednosti nejen do školy, ale také kdykoli jindy, když to budou potřebovat.

Schopnost efektivně se učit je pro život nezbytná

Svět 21. století se mění a my se čím dál rychleji musíme přizpůsobovat rychlému tempu změn. Nové technologie, poznatky, nutnost učit se jazyky, to je jen zlomek toho, co si musíme za život průběžně osvojit. V dospělosti je to také nutnost naučit se dovednosti a znalosti potřebné pro práci, kterou si vybereme a často několikrát za život změníme.  Schopnost efektivně se učit se nám tedy hodí nejen pro školu, ale také pro život. Pozitivní přístup k učení je přirozený, a tak je vhodné si ho uchovat. Schopnost soustředit se a pamatovat si, umět pracovat s textem, organizovat si správně čas nebo si učení plánovat, jsou dovednosti, které se nám mnohokrát budou hodit. A toto všechno se učí na ScioCampu.

I učení může být zábava

Na ScioCampu se pracuje formou zážitkové pedagogiky, takže se děti určitě nebudou nudit. Navíc získají kamarády a díky novému přístupu k učení si také mohou uvědomit, jakým směrem se chtějí dále rozvíjet. „Není výjimkou, že po účasti na ScioCampu Jak na učení jsou děti motivované k dalšímu vzdělávání, a tak se hlásí na další tematické ScioCampy, které nabízíme,“ říká Lucie Hejbalová, která se ve Scio věnuje projektům pro děti a rodiče. Učit se mohou umění komunikace nebo odhalovat a rozvíjet své silné stránky. Navíc je léto za dveřmi, a tak se nabízí i možnost účastnit se týdenního letního tábora ve Lhotce u Mělníka, kde je výukový program 4 denních příměstských ScioCampů obohacený o klasické táborové aktivity - sportovní hry, společné zábavné aktivity a výlety. Děti tak tráví léto zábavně a zároveň smysluplně.

Více informací a možnost přihlásit se najdete na www.sciocamp.cz.