Knižní novinky listopadu 2017

27.11.2017 / Další / Martina Klausová

Juliette Fayová: Senzační sestry Turnerovy

Spisovatelka  Juliette Fayová se inspirovala vlastní rodinnou historií, její pradědeček byl totiž kabaretním zpěvákem a tanečníkem. A právě do tohoto prostředí zasadila děj svého románu.

V době americké krize přišel otec rodiny o práci, ale rázná maminka našla řešení – své čtyři dcery promění v Senzační sestry Turnerovy, akrobatické číslo, s nímž budou vystupovat po kabaretech. Sestrám Gert, Winnie, Kit a Nell se tak ze dne na den změní svět – budou muset odložit své plány a pustit se do nového vzrušujícího života. Kniha přináší  hned dva příběhy – jeden o proměnách čtyř mladých duší, a ten druhý o americké historii na prahu 20. let dvacátého století.

Michael Borovička: Praha temná a tajemná

Michael Borovička představuje odvrácenou stranu naší metropole, která skrývá mnohé, co uniká nejen turistům, ale často i rodákům. Přitom i temné barvy jsou součástí městského obrazu. Některé z nich si Praha dodnes hýčká coby součást genia loci, jinými už se tak ráda nechlubí. Matka měst měla své podsvětí, ale i muže zákona, dopouštěla se bezpráví a pogromů, byla lhostejná vůči utrpení svých židovských obyvatel. Zažila obléhání, morové rány, bojovala s ohněm i povodněmi. Průvodce po stinných koutech pražské historie vychází s ilustracemi Jindřicha Janíčka, na nichž Praha temná a tajemná znovu ožívá a láká ty odvážnější z nás.

Marek Švehla: Magor a jeho doba

Jsem reportér a chtěl jsem vyprávět příběh nevšední osobnosti a doby, která nás silně zasáhla, říká o své knize reportér Marek Švehla. Obsažný, střídmě a čtivě napsaný životopis jedné z nejvýznamnějších osobností českého kulturního a společenského života druhé poloviny dvacátého století přibližuje Jirousovo dětství, studia v Praze, jeho vztahy s českými výtvarníky a další řadou osobností kulturního a veřejného života v šedesátých letech a soužití se skupinou The Plastic People of the Universe. Především ho ale popisuje jako strůjce unikátní, na státu nezávislé undergroundové kultury i pozdější mnohaleté věznění. Vzniklo tak jedinečné historické panorama doby, v níž Magor žil. Knihu doplňují unikátní fotografie.

Francis Spufford: Zlatý vrch

Román britského spisovatele Francise Spufforda barvitě popisuje New York druhé poloviny 18. století, vykresluje jeho ráz, atmosféru a obyvatele – směsici anglických a holandských přistěhovalců, otroků, kolonistů i Indiánů s jejich tradicemi, rozdílnými povahami a také dravostí. Roku 1746 do New Yorku, tehdy malého obchodního přístavu ve vzdálené Americe, přijíždí mladý Angličan Richard Smith se směnkou na závratnou částku 1000 liber ve zlatě.  Zpráva o bohatém cizinci se šíří rychlostí blesku a vyvolává mnoho otázek. Přichází Smith jako podvodník, tajný posel, či jako prodloužená ruka anglického krále?

Zdeněk Ležák: Tři králové

Autor mnoha komiksů Zdeněk Ležák tentokrát přichází s dalším stostránkovým výpravným komiksem Tři králové. To byli tři důstojníci, Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek, kteří se po obsazení Československa hitlerovským Německem zapojili do armádou organizovaného odboje Obrana národa. Po několika čistkách gestapo odbojovou skupinu zdecimovalo a naši tři důstojníci se postupně stali klíčovými osobnostmi domácího odboje. Dva gestapo popravilo, třetí zemřel v boji při pokusu o jeho zatčení. Tři králové patří k největším hrdinům a morálním vzorům naší moderní historie.

Kazua Ishiguro: Pohřbený obr

Děj svého nejnovějšího románu zasadil držitel Nobelovy ceny do počátků raného středověku, kdy se Británie, opuštěná Římany, nezadržitelně mění v trosky. Král Artuš jistě vykonal pro smír na ostrově své, ale i on už se odebral k věčnému spánku a neklidnou zemí bloumají různá individua, včetně těch nadpřirozených. Příběh začíná rozhodnutím starých manželů Axla a Beatrice vydat se krajem mlhy a deště v naději, že se shledají se synem, kterého léta neviděli. Kazuo Ishiguro nabízí podmanivý, hluboce jímavý příběh o ztracených vzpomínkách, lásce, pomstě, válce a síle zapomnění.

Tonyho Judt: Poválečná Evropa: Její historie od roku 1945

V roce 1945 byla Evropa na kolenou. Značnou část evropských zemí těžce postihlo válečné ničení, vraždění a rozvrat. Téměř celá její východní polovina upadla pod sovětskou nadvládu, jednu totalitu tam nahradila druhá. Sovětský svaz už neexistuje a enkláva demokratických států Evropské unie dnes sahá až k hranicím samotného Ruska. Kniha podává celistvý obraz cesty, kterou Evropa mezi těmito dvěma body urazila. Vzkříšení Evropy, která povstala z trosek; příběh sestupu a pádu sovětského komunismu a vzestupu Evropského společenství a Evropské unie; příběh konce evropských říší a obtížného a proměnlivého vztahu Evropy k válečné minulosti a ke dvěma supervelmocím, které jej vymezují, Rusku a Americe.

Tana Frenchová: Vetřelec

Tana Frenchová má u nás mnoho příznivců, její knihy totiž vynikají nejen neotřelými zápletkami, ale i svéráznými, a přitom uvěřitelnými charaktery.  Od detektiva Antoinette Conwayové a jejího parťáka se čeká, že pouze vyhledají amanta zavražděné oběti a dají mu náramky. Případ jednoduchý jako facka bude uzavřen. Jenže když se Conwayová zahledí do tváře oběti, zjišťuje, že už ji předtím viděla. A dochází k přesvědčení, že všechno je jinak. Tohle je případ, na který čekala. Precizně střižený a brutální, spletitý a závažný. Jenže jedna věc je dostat vraha a úplně jiná věc je jít proti celému vlastnímu oddělení.