Knižní novinky měsíce června

27.6.2016 / Další / Martina Klausová

Připomeňte si knižní novinky, které během června obohatily knižní trh:

Jean-Michel Guenassiaja: Nezmar
Spisovatel Jean-Michel Guenassiaja se proslavil knihou Klub nenapravitelných optimistů, která se u nás i ve světě setkala s nadšeným ohlasem. Nyní přichází jeho další román s názvem Nezmar. Je jeho hlavní hrdina Tom Larch skutečně nesmrtelný? Žádný člověk by nemohl přežít tolik nehod, z nichž Tom vyvázl bez škrábnutí. Co nebo kdo ho chrání? Bdí nad ním snad anděl strážný? Jako malý hoch musel opustit Dillí a vydat se do Londýna; Tom je odjakživa rozkročen mezi dvěma světy své indické matky a anglického otce. V osmnácti letech nastoupí ke Královskému námořnictvu a proti své vůli se stane hrdinou. Po návratu do civilu ho jeden z nejbohatších mužů světa požádá, aby se vydal do Indie pátrat po jeho ztraceném synovi – jedině Tom jej totiž dokáže najít.

Jennifer Harper: Tajemství čínského léčitelství
Další knížka se věnuje otázce zdraví – tentokrát z pohledu přírodních terapií. Tajemství čínského léčitelství od Jennifer Harper kombinuje moudrost tradiční čínské medicíny s jednoduchými, bezpečnými a efektivními přírodními terapiemi, které mohou být použity k sebeléčení. Tradiční čínská medicína klade důraz na celostní přístup. Autorka představuje tuto metodu a pomáhá čtenáři, aby se naučil porozumět vlastnímu tělu. Přitom sahá jak ke starým metodám — aromaterapii, masáži reflexních zón a akupresuře, tak k meditacím a zásadám správné výživy, aby tělo a duše vytvořily harmonický celek, který nakonec nebude potřebovat lékaře.

Boris Johnson: Faktor Churchil
Autor knihy Faktor Churchil Boris Johnson byl novinář a později se stal starostou Londýna, v této funkci úspěšně působil až do května 2016. Obě tyto zkušenosti jistě přispěly k tomu, že v životopise Winstona Churchilla podává s vtipem a pronikavostí podobiznu premiéra, který nebojácně vedl svůj národ do boje, přestože nenáviděl válku, muže potýkajícího se s depresemi a šišláním, který se přesto vypracoval na jednoho z největších řečníků, politika, který se díky své otevřenosti novým myšlenkám stal průkopníkem v mnoha směrech, aniž by se přitom zřekl vrozené politické nekorektnosti; a především neohroženého, odhodlaného velikána, který dokázal zvrátit běh dějin.

Dominique de Saint Pern: Baronka Blixenová - podivuhodná žena mnoha tváří
Román o ženě, která prožila vskutku románový život.  Baronka Blixenová - podivuhodná žena mnoha tváří: Lovkyně lvů a paní africké kávové farmy, vyhlášená vzdělaná hostitelka, vypravěčka pohádek, žhavá milenka, divoká a nespoutaná duše. Meryl Streepová, hvězda filmu Vzpomínky na Afriku, se dokonce vydala před natáčením do míst, kde Karen Blixenová žila, aby se dokázala vcítit do ženy, kterou měla představovat. Autorka románu Dominique de Saint Pern uvádí na scénu nejen tuto nezlomnou odvážnou ženu, ale nechává zaznít také hlas její věrné průvodkyně Clary, která jí byla ošetřovatelkou, sekretářkou i služkou. Otevírá před námi duši zlatého věku, kdy lidé ještě dokázali velkolepě milovat, psát i umírat

Fredrik T. Olson: Konec řetězce
Konec řetězce od švédského autora Fredrika T. Olsona je skvěle napsaný thriller připomínající stylem i širokým záběrem bestsellery Michaela Crichtona či Dana Browna. Bývalý vojenský kryptolog William Sandberg, a mladá numeroložka Janine Haynesová jsou uneseni tajnou organizací, aby odhalili tajemství jedné tisíce let staré zprávy zakódované v nejcitlivějším médiu – lidské DNA. Zatímco si William a Janine lámou hlavu, jak zabránit důsledkům tajemného poselství, hrůzostrašný scénář se začíná naplňovat a lidstvo čelí událostem, které mohou ohrozit jeho budoucnost.  Stopy příběhu vedou ze Stockholmu do celého světa a zdánlivě samostatné dějové linie se v něm prolnou ve strhujícím závěru.

Dror Mišani: Případ pohřešovaného
Kniha Případ pohřešovaného se odehrává v Tel Avivu a její hlavní hrdina, detektiv Avraham Avraham, pátrá po zmizelém šestnáctiletém chlapci.  I když se najde tělo, vyšetřování ustrne na mrtvém bodě.  Pak začnou rodině oběti chodit anonymní dopisy, které zásadně ovlivní celé vyšetřování. Na pozadí idylické středomořské scenérie se odvíjí dramatický příběh s naprosto nečekaným závěrem.  Kniha byla napsána jako detektivka, ale svými literárními hodnotami výrazně převyšuje běžnou úroveň tohoto žánru. Její autor Dror Mišani se zabývá teorií detektivního románu a snad i to mu pomohlo vyvarovat se vžitých stereotypů a čtenáři nachystat nejedno překvapení.

David Walliams : Dědečkův velký útěk
Jackův děda je starý a zmatený: když jde do obchodu, zapomene si přezout papuče, jí jen konzervy a často si nemůže vzpomenout, jak se Jack vlastně jmenuje. Stále věří, že létá jako stíhač Královského letectva ve slavné bitvě o Anglii. Jack má dědu moc rád, a když ho Jackovi rodiče dají do domova pro staré lidi, Jack se rozhodne, že dědečka zachrání. Vydají se společně na dobrodružnou cestu a dokonce opravdu vzlétnou do oblak. Příběh veselý i smutný, plný detektivních motivů a břitkého humoru.

Edward Carey: Smetištejn
Smetištejn je první díl Kroniky rodu Iremongerů, jejímž autorem je Edward Carey. Uprostřed Velkého Smetiště nedaleko Londýna se tyčí obrovský ponurý dům. Rodina Iremongerů, která ho obývá, je podivná: její členové vybudovali své bohatství doslova na odpadcích, mají zvláštní jména, svérázné zvyky a rituály. Hlavní hrdina Klod mezi ně moc nezapadá: je slabý, a navíc sirotek, ideální terč šikany krutých bratranců. Klod má ovšem zvláštní schopnost: Slyší předměty mluvit. A poslední dobou si věci začínají šeptat a špitat čím dál víc. Schyluje se k něčemu hroznému. Jednou narazí Klod ve Smetištejně na zvídavou a odvážnou služebnou Lucy a společně se rozhodnou přijít záhadě děsivého sídla na kloub. Odhalují jeho temná tajemství a brzy se sami ocitnou v nebezpečí.

Najděte si svůj příběh v síti knihkupectví Kosmas nebo v e-shopu kosmas.cz.
Kosmas, víc než kniha.