Knižní novinky měsíce září

26.9.2016 / Další / Martina Klausová

Henry Kissinger: Uspořádání světa

Nejnovější kniha politologa, historika a bývalého ministra zahraničí Spojených států Henry Kissinger se jmenuje Uspořádání světa.  Kořeny současného uspořádání mezinárodních vztahů byly pragmaticky zformulovány v Evropě téměř před čtyřmi sty lety na mírové konferenci v německém Vestfálsku po ukončení třicetileté války. Autor sleduje historické začleňování jednotlivých zemí a pak celých kontinentů do tohoto systému a jeho vývoj. Úvahy jdou až do současnosti a hledají perspektivu světového řádu pro naši dobu tváří v tvář výzvám jako je islamismus, šíření jaderných zbraní a globalizace.

Zdeněk Svěrák: Půlstoletí s Cimrmanem

Knížka, která vychází při příležitosti padesáti let Divadla Járy Cimrmana, ukazuje obrazem i textem neznámou tvář našeho nejslavnějšího divadelního souboru. Zdeněk Svěrák bilancuje jeho historii formou soukromého dopisu Ladislavu Smoljakovi a každý člen divadla přidal svou nejživější vzpomínku. Čtenář se tak třeba dozví, jak to, že se Petr Brukner narodil ve dvou městech současně, čeho nejhoršího se dopustil Miloň Čepelka a jaký je největší herecký problém Miroslava Táborského. I pro skalní fanoušky Divadla bude překvapením, jaká řada známých osobností souborem prošla a že v tomto zdánlivě ryze mužském divadle nechybějí ženy. Spousta fotografií ze zákulisí odkrývá dění, které běžně zůstává publiku utajeno. Knížka obsahuje i DVD se záznamy raritních vystoupení.

Laurie R. Kingová: Holmesova učednice

Spisovatelka Laurie R. Kingová navázala ve svém románu Holmesova učednice v tom nejlepším slova smyslu na anglickou žánrovou klasiku. Píše se rok 1915, když se patnáctiletá Mary po ztrátě rodičů nastěhuje k tetě na venkov a zde potká zvláštního starého pána. Je to sám Sherlock Holmes na odpočinku. Jeden druhého překvapí pohotovým a bystrým úsudkem a Holmes se rozhodne, že z ní udělá svou pokračovatelku. Uběhne několik let a Mary již studuje v Oxfordu, když ji Sherlock Holmes začne opravdu potřebovat. Někdo totiž unesl dceru jistého amerického senátora a Mary mu má pomoci s pátráním. Jejich sok se ukáže být ještě nebezpečnější než samotný Moriarty a brzy jim oběma začne usilovat o život.

Alan Russel: La Loba

Thriller Alana Russela s názvem La Loba se odehrává v divoké krajině Aljašky. V rozmezí tří let se v hlubokých mrazivých lesích ztratily dvě mladé ženy. V této nehostinné krajině je ruka zákona liknavá a nedůsledná, ale seržant Hamilton a Greg Martin, manžel první zmizelé, mezi oběma případy vidí jasnou spojitost. Společně jdou po stopách tajemného Grizzlyho Adamse, drsného zálesáka skrývajícího se v divočině. Tento thriller od hlavního proudu žánrové literatury odlišuje samotné prostředí Aljašky. Tento americký stát s nejnižší hustotou zalidnění, izolovaností jeho obyvatel a překrásnou nedotčenou přírodou se zde sám stává protagonistou příběhu. Autor studoval prostředí a sbíral materiál k této knize přes dvacet let a čtenáři předkládá vedle strhujícího příběhu i řadu fascinujících reálií.

Markéta Šichtářová: Jak to vidí Šichtařová

Autorka několika bestsellerů, publicistka, známá ekonomka a popularizátorka světa peněz Markéta Šichtářová s přispěním svého manžela Vladimíra Pikory ve své nové knize rozcupovává mýty, které se na nás valí z médií. Autoři se nevyhýbají výbušným tématům poslední doby: Imigraci, zadlužení, krachu penzijní reformy, svobodě slova, kvótám na vše a tak dál. Podrobují kritice naše politiky, kteří z nás záměrně dělají poslušné ovce. Tvrdí, že prožíváme plíživý nástup Velkého bratra tak, jak jej ve svém slavném románu 1984 popsal Orwell. Podle autorů však ještě není vše ztraceno: Svou svobodu si ještě můžeme zachránit, pokud si zachováme zdravý selský rozum.

Morrie Gleitzman: Kdysi

Morrise Gleitzmana k napsání příběhu s názvem Kdysi inspiroval osud Janusze Korczaka, polského židovského lékaře a autora knih pro děti, který zasvětil svůj život péči o mladé lidi. Po mnoho let pomáhal ve Varšavě vést sirotčinec pro dvě stovky židovských dětí. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl, že půjde s nimi, přestože nemusel. V Treblince byli všichni zavražděni. Napínavá kniha o nezměrné odvaze a naději, inspirovaná skutečným příběhem. Morris Gleitzman líčí v prvním dílu z čtyřdílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, jeho výpověď je však o to silnější.

Neublížit (… a neposrat se)

Knižní rozhovor s legendou českého folku Wabi Daňkem. Jak název napovídá, knížka není uctivým mapováním obecně známých zpěvákových životních milníků, ale naopak přináší témata, o nichž Wabi Daněk ještě nemluvil.  Jaké to bylo vyrůstat v 50. letech bez otce, který byl ve vězení za vykonstruované obvinění, co mu zabránilo v roce 68 emigrovat, jak moc vstřícné jsou folkové fanynky a kdy a proč začal jejich vábení odolávat. Co říká na události posledních let a zda se bojí o budoucnost naší země. Ale také o tom, jaké jsou vztahy mezi muzikanty, co stahuje na internetu a kdy lže.

Fred Vargas : V mrazivých časech

Fred Vargas je pseudonymem vystudované historičky Frédérique Audouin-Rouzeauové. Ta své rozsáhlé historické znalosti dokáže výborně využít v zápletkách svých detektivních příběhů. Její svérázný, sympatický komisař Adamsberg je v thrilleru V mrazivých časech postaven před případ, na jehož počátku je několik zdánlivých sebevražd. U každé z nich se ale najde nakreslené prapodivné znamení. Pátrání dovede komisaře nejenom do vzdálených končin na mrazivý, mlhami zahalený Island, ale také k tajuplnému společenství, vyznávajícímu odkaz revolučního teroru jakobína Maximiliena Robespierra. Jako i v předchozích knihách staví autorka svůj příběh na pozadí historických skutečností a komisaři Adamsbergovi i nyní účinně pomáhá jeho přítel - velmi vzdělaný a bílému vínu holdující major Danglard.