Knižní novinky na českém trhu

25.4.2016 / Další / Martina Klausová

Připomeňte si knižní novinky, které během dubna obohatily český trh:

Simon Mawer: Provazochodkyně
Simon Mawer se proslavil románem Skleněný dům, jehož hlavní hrdinkou je světoznámá brněnská vila Tugendhat. Ve své nové knize Provazochodkyně se vrací do období těsně po 2. světové válce.  Když spojenci roku 1945 utahují smyčku kolem Berlína, z jeho trosek se vynoří Marian Sutrová, která za války ve Francii pracovala pro Brity a padla do rukou gestapa. Statečně čelila zatčení, výslechům i koncentračnímu táboru a teď se vrací do Anglie a pokouší se žít v poválečném světě, kterému nerozumí. Za války se naučila splynout s davem, zabíjet, přežít mučení – nyní se musí znovu přizpůsobit realitě. Je to jako chodit po napjatém laně, je jako Provazochodkyně, kterou sebemenší zakolísání odsoudí k pádu.

Ben Aaronovitch: Měsíc nad Soho
Měsíc nad Soho
od Bena Aaronovitche, je další, ještě napínavější a zábavnější případ Petera Granta, hrdiny románu Řeky Londýna. Peter Grant o sobě říká: „Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování vraždy zapletl s duchem, a všiml si mě tak inspektor Nightingale, poslední čaroděj Anglie. A tak teď stojím jako člen dvoučlenné speciální policejní jednotky nad tělem zavražděného jazzmana a snažím se získat z jeho těla záznam melodie, důležitou stopu ve vyšetřování jeho vraždy. To fakt umím. A nejen to. A tak vím, že v Soho řádí vrah, který má nadpřirozené schopnosti a jedině naše jednotka je schopna ho zastavit.“

Kate Atkinsonová: Bůh v troskách
Román Bůh v troskách spisovatelky Kate Atkinsonové sleduje prostřednictvím hlavního hrdiny Teddyho Todda klíčové události celého 20. století. Když Teddy statečně bojoval  jako pilot RAF ve 2. světové válce netušil, že největší výzva v jeho životě na něj teprve čeká v roli manžela a otce. Čtivý příběh o povinnosti, odpovědnosti, víře, mnoha podobách lásky a lidské krutosti. Příběh o dopadu války nejen na ty, kteří ji prožili, ale i na další generace.

J. B. Morrison: Mimořádný život  Franka Derricka, 81 let
Ano, Frankovi je jedenaosmdesát, má jen kocoura, postarat se sám o sebe ho trochu zmáhá a koukat pořád dokola na televizi ho už moc nebaví. Ale teď má šťastnou náhodou zlomenou nohu a do jeho života vstupuje ošetřovatelka Kelly. Ta udělá pořádný vítr nejen v jeho zanedbané domácnosti, ale v celém Frankově životě. Až po třech měsících odejde, bude zase sám. A tak Frank spřádá rafinovaný plán, jak její návštěvy co nejdéle prodloužit. Knížka o stáří, veselá i smutná, o tom, že i v pokročilém věku se můžete hodně smát a zažít malá dobrodružství.

Michael Žantovský: Ochlazení
Překladatel, textař a politik Michael Žantovský napsal sci-fi román, ve kterém využil své zkušenosti ze světa vysoké diplomacie. V blízké budoucnosti se citelně ochlazují vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem, které přestává Evropě dodávat ropu a plyn. Vypravěč K., putující ve službách české zpravodajské služby přes půl Evropy a Blízký východ do Ruska, si v prostředí současných zpravodajců, bývalých operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB nemůže být ničím jistý.  Proto musí pečlivě promýšlet každý další krok.  Román i přes jeho mrazivé poselství má švih a nepostrádá vtip.

Arturo Perez Reverte: Dumasův klub
Arturo Perez Reverte je současný španělský autor, jehož Dumasův klub je skutečnou lahůdkou pro milovníky inteligentních thrillerů s neotřelou zápletkou. Hlavní hrdina je znalec a lovec vzácných tisků, tak trochu dobrodruh Lucas Corso. Najal si ho neznámým klient, aby ověřil, který ze tří zdánlivě identických starých tisků je originál. Ten prý totiž obsahuje návod, jak vyvolat ďábla. Jistě, je to jen pověra, ale proč tedy na cestě k odhalení toho pravého tisku přibývá mrtvol?  Je to dílo temných sil?  A kdo je ta krásná dívka, která se mu nenadále zjevuje a zase mizí? S vidinou královské odměny rozehrává Lucas nebezpečnou a složitou partii, která má opravdu překvapivý závěr. Knihu úspěšně zfilmoval Roman Polanski pod názvem Devátá brána s Johny Deppem v hlavní roli.

Jana Novák + Jaromír 99: Zátopek
Dvousetstránkový komiks je nejen nejen o sportovní kariéře, ale i osobním životě ikony československého sportu Emila Zátopka. Libreto Jana Nováka bravurně zpracoval výtvarník Jaromír 99, kterého známe třeba jako spoluautora filmu Alois Nebel. Už podtitul knihy „Když nemůžeš, tak přidej“ vyjadřuje osobnost našeho nejznámějšího sportovce. 

Gavriel Savit: Anna a Vlaštovčí muž
Dalším dnešním tipem je okouzlující příběh Anna a Vlaštovčí muž amerického herce a spisovatele Gavriela Savita. Krakow v roce 1939 nebyl ideálním místem pro malé děvčátko.  Městem pochodují tisíce německých vojáků a Anně je teprve 7 let, když si odvedou jejího otce a ona zůstane sama. A pak se objeví Vlaštovčí muž – tajemný, velký, mluvící mnoha jazyky – dokonce i tím ptačím. Když si na dlaň přivolá malého ptáčka, Anna dokonce přestane plakat, jak je okouzlena. A to je začátek nebezpečné pouti i podivného přátelství.

Najděte si svůj příběh v síti knihkupectví Kosmas nebo v e-shopu kosmas.cz.
Kosmas, víc než kniha.