Knižní novinky října 2018

29.10.2018 / Další / Martina Klausová

Nassim Nicholas Taleb:  Prokrústovo lože

Antický Prokrustes se svým ložem, na němž zkracuje nebo prodlužuje své oběti, je pro autora metaforou vedlejších účinků civilizačních procesů, jejichž základem je manipulace a arogance: Lidstvo musí vyhovět technologiím, nikoli naopak. Realitu je třeba přizpůsobit ekonomickým modelům. Talebovy myšlenky jsou hravé, brilantní, podvratné a ukazují, že naše skálopevné jistoty se mohou velmi snadno rozplynout jako ty nejlehkovážnější iluze.

Eric Vuillard: Tagesordnung

Je únor roku 1933 a čtyřiadvacet elegantně oděných německých průmyslníků a finančníků je povoláno ke schůzce s Hermannem Göringem. Ten jim vysvětlí, proč je nutné, aby Hitler vyhrál volby, a jak tomu mohou pomoci. Nikdo z nich se nevzepře, všichni do jednoho přispějí svými penězi a všichni z toho budou po následující desetiletí profitovat. A stejně jako jejich miliony otevřely Hitlerovi cestu k moci, otevírá tato scéna reportážní román, ve kterém krok za krokem sledujeme nenápadné, a přesto osudné ústupky, rozhodnutí a zaváhání mužů, kteří měli možnost zasáhnout, ale neudělali to.

Margaret Atwoodová: Alias Grace

Historický román založený na skutečných událostech, které se odehrály v Kanadě první poloviny devatenáctého století, kdy byla z vraždy svého zaměstnavatele a jeho milenky uznána vinou mladičká služebná Grace Marksová. Ta ovšem trvala na tom, že si na dobu vraždy vůbec nepamatuje. Po deseti letech přijíždí do věznice mladý psychiatr Simon Jordan, aby se pokusil vzkřísit její vzpomínky a zjistit, zda zločin skutečně spáchala. Přes původně čistě profesionální zájem o Gracin případ se postupně zaplétá do jejího příběhu více, než by si přál.

Václav Maria Havel: Mé vzpomínky

Paměti Václava Marii Havla, otce prezidenta Václava Havla. Autoportrét osobnosti, jejíž pronikavý podnikatelský duch se zcela přirozeně snoubil se společenskou odpovědností, kronika jedné z nejvýznamnějších pražských rodin počátku 20. století i freska o počátku moderních českých dějin.

Evžen Boček: Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka

Čtvrtý díl úspěšné série humoristických románů milotického kastelána Evžena Bočka o „poslední aristokratce“, které si získaly statisíce příznivců. Navzdory názvu se čtenář v knize nedočká násilí ani krvavých scén, natož vraždy. Jediným utrpením jsou skřípnuté ploténky a ulámané umělé nehty.

Elena Ferrante: Tíživá láska 

Hlavní hrdinka Delia vrací do rodné Neapole, aby dala do pořádku záležitosti své zesnulé matky a snaží se posbírat střípky jejího života a rekonstruovat vzpomínky na své dětství.  Autorka v románu rozvíjí téma problematických vztahů italských žen a jejich dcer, které musí ustupovat do pozadí před svými otci a bratry.

Sarah Pinborough: Tiché lži

Lisa žije jen pro svou dospívající dceru Avu, ale když  o ní projeví zájem pohledný a sympatický muž, začne snít o novém společném životě. Možná je čas zapomenout na hrozivé tajemství ze své minulosti. Jenže Lisa kdysi porušila slib a na každý slib jednou dojde.

Vzduch je naše moře

Kniha mapuje komiksovou formou osudy lidí, kteří se zasloužili o rozvoj našeho letectví od jeho počátků po současnost. Vše je doplněno spoustou dobových fotografií.

Pavel Kosatík: Jiný TGM / Masaryk pro 21. století

Autor líčí prezidenta Masaryka jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti je přesvědčen. Výsledkem zápasů je sporné pozitivní dílo: stát, o kterém snily generace předků a zároveň stát zatížený břemeny, která se časem ukázala neúnosná.

Milan Jenčík: Zdivočelé Sudety

Kniha založená na mnohaletém archivním i terénním výzkumu přináší objevný popis bouřlivého roku 1938 v Sudetech a nově se dívá i na související poválečné dozvuky: působení německých záškodnických organizací, útěk banderovců přes západní Čechy či transfer německého obyvatelstva.

Jakub Szántó: Za oponou války

Autor, reportér a zpravodaj České televize na Blízkém východě, přibližuje své dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i státních převratů, které během své kariéry natáčel. Vyprávění zasazuje do širšího dějinného kontextu, dává nahlédnout i do vztahů ke své rodině, kolegům a přátelům napříč Orientem.

Pavel Renčín: Klub vrahů

Zneklidňující thriller, jehož hlavní hrdina má raději knížky než lidi, jediné setkání však změní jeho obyčejný život v napínavý román. Jak se z nenápadného človíčka stane násilník? Jak jednoduché je rozbít vlastní život na střepy? A není to někdy ta nejlepší věc, kterou s ním můžeme udělat?

Hildur Knútsdóttir: Krvavá zima 

Knížka pro mládež, jejíž hrdinové bojují o přežití v magických kulisách Islandu. Ledový ostrov totiž napadly podivné bytosti a všude po sobě zanechávají kaluže krve. V posledních skupinkách živých je i mladičká Bergljót a její tatínek, maminka a bratr zmizeli beze stopy. Bude rodina ještě někdy pohromadě? A podaří se zastavit vraždící monstra?

Antonio Iturbe: K otevřenému nebi

Francie, 20. léta 20. století. Letecká poštovní společnost Latécoère přijímá do svých řad jen ty nejodvážnější piloty. Mezi vybranými jsou i Jean Mermoz, Henri Guillaumet a Antoine de Saint-Exupéry, tři „báječní muži na létajících strojích“.  Žádná vzdálenost pro ně není příliš dlouhá, žádný horský štít příliš vysoký. Pečlivě zdokumentovaný děj v sobě spojuje dobrodružství a exotiku s prvky historického a životopisného románu, současně je i poctou autorovi Malého prince.

Irvina Yaloma: Stávám  se sám sebou

Vzpomínky světově uznávaného terapeuta a romanopisce, který popisuje nejen své úspěchy, ale i selhání, rodinný život a přátele nejen z řad slavných osobností oboru.

Aleš Palán: Neboj se vrátit domů

Knižní rozhovor se zakladatelkou hospicového hnutí u nás Marií Svatošovou.

Ondřej Hübl: Hod mrtvou labutí

Soubor povídek s dvojznačnými hrdiny, napůl zápornými, napůl kladnými, a vždy nepříjemně a dotěrně nám blízkými.

Abby Geniová: Strážci světla

Psychologický thriller z prostředí krásných a nebezpečných Farallonů, kterým se oprávněně přezdívá ostrovy Mrtvých. Příběh fotografky Mirandy, která se rozhodla strávit tu celý rok. Zabíjí zde příroda nebo lidé?

Profesor Astrokocour: křížem krážem lidským tělem

Proč mají naše uši tak legrační tvar? K čemu kýcháme? Jak funguje imunitní systém? Lidské tělo je jedna z nejsložitějších věcí v celém vesmíru! Zvídavý profesor Astrokocour a celá jeho parta provedou dětské zvídavce ve výpravné obrazové encyklopedii všemi částmi lidského těla.

Volker Kutscher: Tichý zabiják

Retro detektivka se odehrává v Berlíně 30. let. Smrt zbožňované herečky Betty Winterové přivádí mladého komisaře Gereona Ratha do berlínských filmových ateliérů. Zrovna nastává přelomová fáze filmové branže, svět dobývá zvukový film a mnohým méně úspěšným při tomto přerodu ujíždí vlak. Kromě napínavé zápletky nabízí kniha skvěle vykreslené prostředí filmového průmyslu i kosmopolitní atmosféru předválečného Berlína.

Sto – naše rodinné album

Sto let, sto fotografií a sto komentářů. Publikace připomíná, co podstatného se událo v každém roce existence naší země od vzniku Československé republiky. Výběr z dobových snímků, které daný rok charakterizují nejlépe nebo také zcela překvapivě. Zásadní historické momenty, události, na něž můžeme být právem pyšní, stejně jako bizarní a úsměvné situace, na které jsme již dávno zapomněli.

Zdeněk Ležák: TGM

Životopisný komiks, sledující veřejný i soukromý Masarykův život. Začíná ještě před jeho narozením, ukazuje jeho dětství, dospívání, studia i klíčové okamžiky, které ho směrovaly k vyvrcholení kariéry coby prvního prezidenta samostatného Československa.

Jaroslav Rudiš: Český ráj

Román, ve kterém se parta chlapů pravidelně schází ve staré sauně za městem.  Zde potí nejen svoje těla, ale i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti.