Knižní novinky února 2017

27.2.2017 / Další / Martina Klausová

Marek Skřipský: Nové případy inspektora Rádla

Třetí pokračování výjimečných příběhů z první republiky, které nabízí unikátní pohled na práci tehdejší tajné služby. Nejzdařilejší česká špionážní próza posledních 20 let. Hlavním hrdinou je Inspektor československé tajné služby a někdejší legionář Jan Rádl, mladý muž z řad prvorepublikové kontrašpionáže, který skryt za scénou, řeší případy zasahující leckdy i do vysokých politických kruhů. Ve třetím díle to má inspektor Rádl těžší, než kdykoli předtím.  Československo i celá Evropa se ženou do nebezpečných časů, kolbiště je stále užší a karty jsou rozdány ve prospěch nepřítele. Je třeba připravit se na zlé roky.

Joël Dicker:  Kniha o Baltimorských

Děj této rodinné ságy je nazírán pohledem mladého spisovatele Marcuse Goldmana, který se ve vzpomínkách vrací do dob a krajin svého dětství, ke svému strýci, tetě a bratrancům. Byly to osobnosti pro jeho život určující: byli bohatí, úspěšní, krásní, laskaví – a zdánlivě naprosto šťastní. Proč tedy nastal rozklad a pád, vedoucí k tragédii? Je to kniha vyrovnávání se s velkou ztrátou i s rolí věčně chudého příbuzného, román o ztrácené a nalézané lásce.

Jiří Hájíček: Dešťová hůl

Nové vydání bestselleru, který se drží na předních příčkách knižního žebříčku již od října loňského roku.  Za všechno mluví jedna z čtenářských recenzí:  Tato kniha mě okamžitě vtáhla. Autora potkávám v Českých Budějovicích a reálie knihy jsou mi moc blízké. Vesnice a město. Všude život, který chce být pochopen. Morální dilema tak reálné, že až bodne u srdce. Slova knihy zpomalují tok myšlenek, hlavní hrdina je čtenáři sympatický a tím si uvědomí svoje vlastní svědomí.

Philippa Riceová: Slaďák

Komiks britské kreslířky Philippy Riceové. Krásně pohodové kresbičky ukazují, že opravdovou lásku nemusí provázet obří gesta jako z Romea a Julie. Někdy je důležitější nabídnout útěchu tomu druhému třeba jen proto, že mu vystydl čaj.  Slaďák je dojemným, roztomilým, humorným a autobiografickým zápisníkem jedné lásky, kterou čtenář sleduje od zamilovaných smsek až po společné bydlení.

William Maugham: Poslední půlšilink

Román klasika anglické literatury Williama Maughama z roku 1919 Poslední půlšilink  je inspirován životem geniálního francouzského malíře Paula Gauguina. Jeho osud se odráží v osudech hlavního hrdiny románu Charlese Stricklanda, burzovního makléře, který ve čtyřiceti letech zdánlivě bez příčiny odešel od své ženy a dětí, vydal se na nejistou malířskou dráhu a  na pokraji bídy ničí nejen sebe, ale i své blízké okolí neurvalým chováním, nezájmem a tyranskou arogancí. Román mistrně líčí složité putování umělce hledajícího dokonalou krásu, kvůli níž je ochoten jít za hranice morálky, kvůli níž vsadí bez váhání vše, aby alespoň na okamžik nalezl to, co ho celý život zneklidňovalo a nutilo hledat.

J. B. Morrisona: Jedinečná dovolená Franka Derricka

Přestože oslavil už 82. narozeniny, je Frank stále plný života a elánu. Jeho dcera v Los Angeles prožívá špatné období, a tak Frank neváhá a opouští rodnou Anglii, aby jí pomohl z nesnází. Co na tom, že ještě nikdy neletěl letadlem. Autor je skvělým pozorovatelem a vypravěčem lidských příběhů, do nichž dávkuje moudrost míšenou s břitkým anglickým humorem. Lehce úsměvné, optimistické i sladkobolné… takové je stáří v jeho podání.

Audhild Solbergová: Válka proti Superkrávám, Superkrávy a moře trapasů

Dvě novinky pro mládež od norské autorky Audhild Solbergové. Tou první je Válka proti Superkrávám. Hlavní hrdinka Anne Bea je albínka s bílými vlasy, bledou pletí a špatným zrakem. I když se dobře učí a má i smysl pro humor, zkrátka nezapadá. Bez kamaráda Nilse by život byl absolutně nesnesitelný. Anne Beu i Nilse si čtenář zamiluje.  Zato spolužačky Superkrávy Theu, Ronju a Shirin bude jistě nesnášet. V druhém díle, který právě vyšel pod názvem Superkrávy a moře trapasů trampoty Anne Bey a Nilse pokračují. Naštěstí už mají nějaké kamarády a navíc se superkrávy rozhádaly.  Vzhledem k tématům jako šikana, osamělost či síla přátelství podané se svérázným humorem knížky jistě zaujmou i naše české školou povinné čtenářky.

Warren XIII. a Vševidoucí oko Warren XIII. a Vševidoucí oko

Novinka pro všechny, kdo se rádi bojí a smějí současně. Warren je dědicem starobylého hotelu, kde se dějí prapodivné věci. V kotelně žije tvor s chapadly, zahradou se plíží přízračná dívka a z Warrenových tet se vyklubou čarodějnice. Někde v domě se navíc skrývá poklad známý jako Vševidoucí oko. Aby jej Warren našel a neztratil přitom hlavu (doslova), musí rozluštit spoustu hádanek, tajných kódů a dalších tajemství. Knížka plná fantastických vynálezů, překvapení  a originálních ilustrací.