Knižní novinky v březnu 2017

27.3.2017 / Další / Martina Klausová

Ve čtvrtek 16. března se uskutečnil Velký knižní čtvrtek, svátek všech milovníků knih. Na pulty knihkupectví dorazilo najednou 15 top titulů jarní sezóny. Zájemci mohli vybírat například mezi napínavým thrillerem ze současného Stockhholmu, životopisnou romancí o mladé lásce Antona Pavloviče Čechova nebo knížkou o tom jaké to je, když v pětatřiceti zjistíte, že váš dědeček byl nacistický zabiják a vás by pravděpodobně popravil, protože máte tátu černocha.  Všech 15 titulů najdete na webu velkyctvrtek.cz.

Další březnové tipy:

Miloš Urban: Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu

Ta první je pro příznivce svérázného stylu typického pro knihy Miloše Urbana. Jmenuje se Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu. Erotická novela o fotografovi, který neumí fotit, a modelce, která neumí sedět. Nepokrytě erotické, ale i sexistické fotky Matěje Rundy a jeho modelky Věry vzbuzují pozornost, obdiv, ale i odsouzení. Nefotografa i jeho nemodelku dostihne internetové renomé, snad i sláva, ale čím větší je jejich úspěch, tím hůř k sobě nacházejí cestu.

Claire Fullerová: Nekonečné dny

Nekonečné dny od Claire Fullerové jsou temný příběh, který vás až do samého konce nenechá v klidu. Peggy je osm let, když ji její podivínský otec odveze z Londýna, kde dosud žila, do polorozbořené chaty v lesích a řekne jí, že to bude od této chvíle jejich domov, protože svět byl zničen a všichni ostatní jsou mrtví. Peggy, zbavená všech dosavadních jistot se musí naučit spoléhat jen sama na sebe.  Ale co když je všechno docela jinak, než jak jí otec vtlouká do hlavy? Co když žádný konec světa nenastal? Co když jejich dům v Londýně ještě stojí a maminka čeká na její návrat? Příběh o temných stránkách člověka, ale i o krásách přírody, naději a přátelství.

Deon Mayer: Kobra

Thriller Deona Mayera s názvem Kobra je ostrý jak hadí uštknutí. Odehrává se v Jihoafrické republice, kde rozhodně není o zločiny nouze. Snad proto, co už všechno za dlouhá léta v práci viděl, skončil komisař Benny Griessel u Anonymních alkoholiků.  Teď vyšetřuje krveprolití ve výletním penzionu, které musí mít na svědomí profesionální vrah – tři oběti, tři přesné zásahy do hlavy. A nevysvětlitelná rytina plivající kobry. Zběsilý mediální kolotoč kolem případu v něm opět probouzí touhu sáhnout po lahvi. Ve svých románech autor odráží nelehkou společenskou situaci na jihu Afriky po pádu apartheidu, která tvoří působivou kulisu jeho promyšlených a napínavých příběhů.

Matěj Černý, Marie Peřinová: 111 míst v Praze, která musíte vidět

Matěj Černý a Marie Peřinová společně napsali knihu 111 míst v Praze, která musíte vidět. Tušili jste, že Betlémské kaple jsou v Praze dvě? A kde se v Praze vzal hotel, který má jediný pokoj, a ještě k tomu sedm desítek metrů nad zemí? Dá se na Smíchově svézt lanovkou, a navíc zadarmo? Trefili byste do první čistě bitcoinové kavárny na světě? Netradiční výběr 111 pražských pozoruhodností se vymyká zavedeným představám o tom, co je při návštěvě Prahy „povinné“. Nabízí jedinečnou procházku hlavním městem všem zvídavým návštěvníkům, které zajímá historie i současnost.