Knižní novinky v březnu 2018

26.3.2018 / Další / Martina Klausová

Ve čtvrtek 15. března proběhl Velký knižní čtvrtek, který nabídl ty nejlepší knihy letošního jara.  Na pultech knihkupectví naleznete například knižní rozhovor s naší slavnou mezzosopranistkou Dagmar Peckovou, dvě skvělé české detektivky, světovou beletrii i knihy pro děti.

Další březnové novinky podrobněji:

J. D. Vance: Americká elegie

Když Donald Trump vyhrál americké prezidentské volby, stal se z čerstvě vydané knihy Americká elegie od debutujícího autora J. D. Vance nečekaný bestseller. Kniha čtivě a výstižně líčí prostředí, z něhož se rekrutovala velká část Trumpových voličů, to jest prostředí bílé americké chudiny. Americká elegie nabízí nejen detailní popis tohoto prostředí, ale i analýzu krize kultury chudých bělošských Američanů. O rozkladu této společenské skupiny, procesu, který nenápadně probíhá už více než čtyřicet let, se píše stále častěji a se stále větším znepokojením, ale dosud nikdo jej nepopsal zevnitř a tak kriticky. V Americké elegii J. D. Vance pravdivě líčí, jak prožívá sociální, regionální a společenský úpadek člověk, který se s tímto břemenem narodil.

Vladimir Nabokov: Skutečný život Sebastiana Knighta 

Prvním anglicky psaný román Vladimira Nabokova je životopisem fiktivního anglického spisovatele s ruskými kořeny, jehož osud se na mnoha místech zřetelně protíná s osudem autora. Vypravěčem je hrdinův nevlastní bratr, který se po letech odloučení vydává po stopách předčasně zemřelého sourozence. Dvojice osudových žen v hrdinově životě se dotýká autorova opakovaného tématu sváru kulturních identit člověka v exilu - přestože hrdina touží stát se Angličanem, nakonec miluje a umírá jako Rus.

Kamil Miketa: Češi znovu dobývají vesmír

Kniha se zaměřuje na úspěchy českých vědců, výzkumníků, inženýrů a techniků ve službách Evropské vesmírné agentury a NASA. Cesta do „evropského“ vesmíru se nám otevřela v roce 1978, kdy se Vladimír Remek stal prvním evropským kosmonautem v historii. V programu Interkosmos jsme ještě téhož roku vypustili z kosmodromu Pleseck družici Magion, „cvrčka“ o rozměrech pouhých 30×30×16 centimetrů a váze 15 kilogramů. Nyní se znovu do vesmíru vracíme. České technologie na robotickém vozítku Curiosity, které už od roku 2012 brázdí povrch Marsu, sklízejí zasloužený obdiv a uznání na celém světě. Stejně jako česká optika, speciální nanolepidla pro raketové nosiče, navigační a měřicí přístroje na palubách raket a družic či speciální panely, jimiž jsou potažena zrcadla největších evropských teleskopů, komunikujících na vzdálenost miliónů kilometrů.

František Cinger: Šťastné blues aneb Z deníku Jaroslava Ježka

Monografie Františka Cingera přináší málo známá i zcela neznámá fakta o životě geniálního skladatele i muzikanta Jaroslava Ježka, jehož písničky zná snad každý. Téměř nevidomého člověka, který strávil jako dítě šest let ve slepeckém ústavu, a který se poté vlastní pílí vypracoval ve víc než důstojného spolupracovníka Voskovce a Wericha i mnoha dalších umělců své doby.

Catherine Merridaleová: Lenin ve vlaku

Přední anglické odbornice na ruské a především sovětské dějiny 20. století Catherine Merridaleová se vydává po stopách Lenina vracejícího se po letech z exilu do vlasti a  využívá  spoustu soudobých očitých svědectví. Pro mnohé byl Lenin jen „užitečný hlupák“, jiní očekávali, že bude bez meškání uvězněn nebo zlikvidován a zbytek byl přesvědčen, že má v praxi pramálo stoupenců a ještě menší vliv. Jak dnes víme, všichni se fatálně mýlili. Nebýt geniálního nápadu několika německých úředníků umožnit nejproslulejšímu ruskému revolučnímu radikálovi Leninovi, ukrývajícímu se ve Švýcarsku, odcestovat do vlasti, pak by možná v carském Rusku nedošlo k rozpoutání chaosu, jenž nakonec vedl k rozvrácení země a nastolení brutální bolševické diktatury.

Kerstin Ekmanová: Pes

Poetický příběh o štěněti, které se ocitne zcela samo, bez matky i jejího pána, v tichu zimního lesa kdesi v severním Švédsku. Zprvu bezbranné mládě nezemře během prvních dnů hlady jen díky náhodě. Nevěří ani lidem, ani zvířatům. Učí se zvažovat rizika a naslouchat svým instinktům. Probouzí se v něm lovecký pud, díky němuž nakonec překoná následující jaro i léto. Na začátku další zimy mu do cesty opět vstoupí lidé. Najde mezi nimi svého člověka? Mimořádně působivá novela o sílách přírody a jejích věčných zákonitostech, o samotě, strachu, smrti, ale také o důvěře a vůli žít…