Knižní novinky v březnu 2019

25.3.2019 / Další / Martina Klausová

Vladimír Nabokov: Lužinova obrana
Román o posedlosti a šílenství jednoho z hlavních představitelů ruské literární emigrace první poloviny dvacátého století. Geniální Lužin je věčné dítě, samotář, který se k šachům uchyluje proto, že mu poskytují pocit bezpečí. Jenže figurky na čtyřiašedesáti polích mu postupně nahrazují realitu do té míry, že není schopen odlišit svůj život od hry. V románu, napsaném v roce 1929, najde čtenář mnohá z autorových základních témat: nespolehlivost paměti a smyslového vnímání, osudovou a zničující vášeň i snahu proniknout do podstaty ruské identity v období po masového exodu vyvolaném bolševickou revolucí.

Ilaria Tuti: Květy nad peklem
Thriller noir odehrávající se v ponuré zasněže krajině italských Dolomit, ve vesničce, jejíž klidný život naruší série vražd. Záhadný pachatel číhá na své oběti v hlubokých lesích a jedná s extrémní brutalitou. Vyšetřování vede šedesátiletá Teresa Battagliová, ostřílená policistka, která pod drsnou slupkou tají křehký vnitřní svět.

Philip Pullman: Kniha Prachu
Hrdinou knihy je jedenáctiletý Malcolm Polstead, bystrý chlapec s výborným postřehem. Svou nenápadností je přímo předurčen stát se špionem. V hostinci jeho otce se schází celý Oxford. Malcolm a jeho daemon zde nepozorovaně vyslechnou spoustu novinek a klevet. Jenže pak se chlapci do rukou dostane tajná zpráva, v níž se mluví o nebezpečné substanci zvané Prach. Adresátka zprávy Malcolma vyhledá a požádá ho o spolupráci ohledně předávání informací. V hostinci Malcolmových rodičů se totiž začínají objevovat nezvyklí hosté, ať už z nejvyšších společenských a politických kruhů, nebo z podsvětí, a všichni jeví zájem o nemluvně jménem Lyra, kterou mají v péči jeptišky v nedalekém převorství.

Cressida Cowellová: Kouzelníci z pradávna
Kdysi dávno pradávno byla magie skutečná a temné hvozdy byly plné kouzelných tvorů. Jenže pak přišli válečníci… Příběh kouzelnického chlapce a mladé válečnice, kteří byli vychováni, aby jeden druhého k smrti nenáviděli.

Marek Hilšer: Tango pod hradem
Prezidentský kandidát Marek Hilšer otevřeně vypráví o tom, proč se rozhodl vstoupit do politiky, zamýšlí se nad stavem české společnosti, mluví ale také velmi upřímně o sobě, o své rodině, o složitých vztazích s rodiči, o emigraci a o návratu po listopadu 1989 zpět do rodného Chomutova. 

Obonete S. Ubam: Sedm let v Africe
Kniha o tom, jaké to je, když se po patnácti letech strávených s českou maminkou v Bruntále rozhodnete navštívit vlastního otce do Nigérii.

Lenka Horňáková-Civad: Grófka
Z pařížského Východního nádraží, Gare de l´Est, vyjíždí 21. srpna 1988 vlak do Prahy a odváží skupinu mladých lidí z Československa, kteří na pozvání spřátelené francouzské komunistické mládeže pobývali týden ve Francii. Ana, jíž je právě ten den osmnáct let, si ale jen vyzvedne pas a do vlaku ke zděšení ostatních nenastoupí. Je rozhodnutá nadělit si k narozeninám svobodu, ačkoliv sama ještě nemá tušení, co všechno ono sladce znějící slovo znamená a jakou cenu za ni bude muset platit.

Peter Meier Hüsing: Nacisté v Tibetu
Kniha o expedici do Tibetu, která se konala roku 1938 a skládala se z příslušníků SS za zvláštní podpory Heinricha Himmlera.

Pavol Rankov: Legenda o jazyku
V normalizačních kulisách roku 1972 ožívá středověká legenda o sv. Janu Nepomuckém. Okupační sovětská armáda se v normalizačním Československu cítí jako doma a v podnicích, úřadech a školách právě skončily stranické prověrky a nastala vlna propouštění. Zato u Státní bezpečnosti se dá vybudovat skvělá kariéra. Do Prahy se ze slovenského hornického městečka Handlová stěhuje rodina Júliuse Dobrotky, který se touží podílet na ostře sledované stavbě pražského metra. Jeho devatenáctiletého syna Tomáše však mnohem víc než metro a politika zajímá historie.

Sabine Durrantová: Lži se mnou: Zaplést se do vlastních lží je tak snadné…
Všechno to začne malým zalháním. Takovým, jakého jste se už někdy dopustili všichni – třeba když potkáte dávného známého, na kterého chcete z nějakého důvodu udělat dojem. A tak příběh svého života trochu přikrášlíte, aby na tohohle šťastně ženatého právníka se dvěma dětmi a nádherným domem patřičně zapůsobil. A dřív, než se nadějete, vás známý do toho domu pozve na večeři, a krátce nato se vám naskytne možnost strávit s jeho rodinou a přáteli dovolenou – a vás láká stát se na chvíli součástí jejich života, takového, o jakém jste vždycky snili…

Denise Linkeová: Dost dobře nenormální. Můj báječný život s autismem a ADHD
Osobní příběh mladé novinářky Denise Linkeová, které byl ve dvaadvaceti zjištěn Aspergerův syndrom. Té se stávají legrační i podivné věci a většina z nich s ní souvisí. Co lidi nejvíc zklamalo? Že neumí ani jeden trik jako Rainman. A co bylo nejhezčí? Vlastně všechno ostatní. Tedy až na předsudky. A tak napsala knihu, jaké to například je, mít zesílené smyslové vnímání, i co obnáší udržování vztahů, když nedovedete pořádně udržet ani oční kontakt.

Juraj Šebo: Útěk z pekla
Nacistickým koncentračním táborem Osvětim prošlo během druhé světové války několik milionů lidí a téměř milion a půl z nich zde zemřelo. Z tohoto pekla na zemi se pokusilo utéct asi osm stovek vězňů a pouze sto čtyřiceti čtyřem z nich se to podařilo. Jedním z nich byl Arnošt Rosin, židovský rodák ze slovenské Sniny, který z Osvětimi uprchl dramatickým způsobem v květnu 1944 ještě s polským spoluvězněm Czeslawem Mordowiczem. Právě jejich svědectví později zásadním způsobem potvrdilo a doplnilo zprávu jejich předchůdců o zločinech páchaných nacisty v koncentračních táborech.

Lawrence Ferlinghetti: Výlevy Nářky Smích
Zatím poslední sbírka amerického básníka, žijící legendy a ikony San Franciska. Knížka možná skromná co do počtu stran, bohatá však co do obsažnosti sdělení. České vydání knihy vychází u příležitosti stých narozenin autora, které oslavil letos 24. března. 

Petr Jamník: Miroslav Horníček
Publikace vychází u příležitosti stého výročí narození Miroslava Horníčka, výjimečného umělce, pro nějž byl charakteristický nadčasový smysl pro humor, přirozená noblesa, pronikavý intelekt, pracovitost a vzácné herecké nadání. Obsahově nabitá kniha je výsledkem mnohaleté sběratelské práce Horníčkova obdivovatele Petra Jamníka, který pro ni vybral desítky unikátních fotografií a artefaktů ze své sbírky a vedle textů mapujících Horníčkův život ji obohatil také o vzpomínky jeho přátel a spolupracovníků, jako byli například Hana Hegerová, Jiří Suchý, Milan Lasica či Anna Sováková.