Knižní novinky v červenci 2019

29.7.2019 / Další / Martina Klausová

Volker Kutscher: Spis Vaterland
Píše se rok 1932 a berlínská policie stojí před záhadou: v nákladním výtahu v „Domě Vaterland“, legendárním chrámu zábavy na Postupimském náměstí, leží mrtvý muž. Vše nasvědčuje tomu, že se utopil. Komisař Rathz berlínské kriminálky nemá z případu velkou radost Zdá se, že mrtvý muž je jednou z obětí série vražd, jejichž stopy vedou daleko, až někam k polským hranicím. Tady se Rathz setkává s mlčenlivými východními Prušáky, nelegálně pálenou kořalkou a se záludnostmi tamní přírody. A odpor místních proti vyšetřovateli z Berlína roste…  

Greame Donald: Mussoliniho holič
Historie není jen soubor obecně známých příběhů a významných osobností. Ve skutečnosti se hemží zapomenutými a neopěvovanými postavami, jejichž někdy plánované, někdy neúmyslné skutky měly dalekosáhlé následky. O tom pojednává zábavná knížka Američana Greama Donalda. Čtenář se v ní seznámí třeba s Mussoliniho holičem, jenž znal nejostudnější tajemství svého vysoce postaveného zákazníka; s hercem, který za války podle všeho namluvil některé z nejslavnějších projevů Winstona Churchilla; nebo s vrahem muže, který spáchal atentát na prezidenta Lincolna

Paul Cornell: Zhouba Londýna
 
Inspektor Quill se blíží k závěru největšího zásahu proti překupníkům drog ve své kariéře, když je hlavní podezřelý zavražděn přímo na policejní stanici. Ukáže se, že smrt zločineckého krále nebyla běžná vražda, drogový boss uzavřel smlouvu se mstivou entitou, jejíž okultní síly mu napomáhaly unikat ruce zákona – dokud dohoda nevypršela.  Teď je třeba najít „podezřelého“, jenž dokáže ohýbat prostor i čas, měnit i samu paměť a neváhá kdykoli znovu zabíjet.

Nicolas Carreau: Skutečné životy hrdinů
Jak Arthur Conan Doyle přišel na Sherlocka Holmese? Mohl existovat tak neuvěřitelný člověk jako Arsene Lupin? Byl skutečný Dracula tak hrůzostrašný? Dobrodružství Robinsona Crusoea se údajně nápadně podobají trampotám muže jménem Alexander Selkirk. Alexandre Dumas se prý hodně zajímal o osudy jistého Françoise Picauda, jenž byl nespravedlivě uvězněn na základě smyšleného udání a byl pevně rozhodnut, že se pomstí – stejně jako hrabě Monte Cristo… Ať je to d’Artagnan nebo Maigret, James Bond nebo Tarzan, všechny tyto hrdiny pojí to, že mají předobraz ve skutečných osobách. Francouzský autor Nicolas Carreau po nich pátrá a čtenářům pak představuje příběhy snad ještě románovější, než jsou ty knižní.

Peter Mayle: Dobrý ročník
Max Skinner má už po krk intrik londýnského finančního světa, a tak se přestěhuje do slunné Francie. Cožpak může být něco lepšího než život v Provenci, kde zdědil po strýci venkovský dům i s vinicemi? Max ovšem brzy zjistí, že nic není tak, jak si představoval.

Markus Zusak: Clayův most
Matthew Dunbar, nejstarší z pěti bratrů musí nejprve najít ztracený psací stroj, mrtvého psa a kostru hada, který ho zabil. Pak teprve může začít vyprávět neuvěřitelný příběh své rodiny, její tragédie a dlouho pohřbeného tajemství. Příběh matky, která se vydala přes celý kontinent, aby našla nový domov, otce, který hledal lásku mezi klávesami starého klavíru a především příběh jednoho ze svých bratří jménem Clay, který musí podniknout nejobtížnější cestu z nich všech, aby navždy změnil jejich životy.

John le Carré: Špion, který přišel z chladu
Špion, který přišel z chladu je román, který autora proslavil coby revolucionáře špionážního žánru. Není tu nezničitelný James Bond ani megalomanský padouch jako jeho protivník, ale jedna bezpečnostní služba stojící proti druhé a někdy i proti třetí. George Smily musí předstírat dvojitého agenta v rozděleném Berlíně, získat důvěru východoněmecké tajné služby a dodat Britům důležité informace o zabití jednoho z jejich lidí. Hra je to však nebezpečná a pravidla jsou nejasná… Takhle to ve světě špionáže za studené války opravdu fungovalo, přestože, jak autor tvrdí v brilantním doslovu, jeho dílo je čistá fikce.

John le Carré: Jeden  musí z kola ven 
Další román s Gorgem Smileym po deseti letech od Špiona, který přišel z chladu, a opět v nové, jako vždy nebezpečné situaci. Starý šéf výzvědné služby je po smrti a firmu teď řídí někdo nový spolu s konsorciem vysokých agentů.  Z Moskvy přijde informace, že právě v nejvyšších kruzích tajné služby je sovětský špeh. A tak je na Smilym, aby tohoto špeha odhalil…

Jeremy Clarkson: Necháte mě domluvit?
Kniha anglického komentátora, novináře a spisovatele, u nás známého především z automobilové show Top Gear, plná břitkých a humorných postřehů o současném světě.  

Pavel Scheufler: Lázně za císaře pána
Kniha pro milovníky starých dobrých časů císařství - album historických fotografií, které vybral, upravil a texty doplnil fotograf Pavel Scheufler.  Snímky ukazují lázeňský svět na sklonku monarchie, kdy k našim léčivým pramenům mířily významné osobnosti z celé Evropy, šlechta i sám císař. Ti všichni, stejně jako i obyčejní lidé, hledali u léčivých pramenů nejen zdraví, ale také rozptýlení a pohodu. Překrásné promenády, kavárny a kasina v Karlových Varech, Mariánských a Františkových lázních zvaly k zábavě a navazování přátelství i romantických známostí. A vše bedlivě sledovaly oči fotografů, jejichž snímky nám dnes poskytují jedinečné svědectví o tomto ztraceném světě.